Vikerraadio/ERRi Kultuuriportaal: Joosep Susi "Hingede ööst": lavastus on iga inimese jaoks erinev

Vikerraadio / ERRi kultuuriportaal, 26.12.2018

27. detsembril etendub Toomemäel lavastus "Hingede öö" Karl Ristikivi romaani ainetel.

Lavastuses lööb kaasa 40 vabatahtlikku ja teatri Must Kast näitlejad. Lavastuse autorid Maret Tamme ja Joosep Susi selgitasid, et tegemist on ruumirännakuga, mis viib läbi Tartu Ülikooli muuseumi. "Põhiline kontseptsioon näeb ette seda, et inimene läheb üksi sinna sisse. Kui "Hingede ööst" on räägitud kui inimeste mälestuste ruumist, siis sinna ei ole võimalik kahekesi sisse astuda," ütles Susi, et teatrikülastaja on ise selle lavastuse peategelane.

"Hingede öös" avaneb teatripublikul võimalus liikuda peategelasena läbi toomkiriku ruumide, tuhnida iseenda mäluruumis, kohata võõraid ja tuttavaid, aga eelkõige iseend praegu ja minevikus. Romaanist tuttavad stseenid, tunded ja tegelased on teejuhtideks ja abilisteks, kuid lavastuse autorite sõnul pole oluline, kas inimene on varem romaani lugenud. "See on teekond, kus sinuga juhtub erinevaid asju ja sa ei pea seda raamatu kontekstis mõtestama, kui sa ei ole raamatut lugenud. Aga kui oled, siis on super," kinnitas Tamme.

Susi lisas, et iga inimese jaoks on kogu lavastus erinev. "Palju sõltub sellest, palju mängitakse kaasa. Meie lähtehoiak on selline, et inimene, kes tuleb teatrisse, ei saa midagi valesti teha. Kõik peaks sujuma sõltumata sellest, kuidas ta käitub ja milliseid otsuseid langetab," rääkis Susi.

"Hingede öö" etendub 27. detsembril Tartu ülikooli muuseumis.

Kuula siit 
Jaga

Vaata lisaks

Registreeri