Tartu Postimees: Teatriaasta parimate seas leidub mitu Tartu lavastust

Tartu Postimees, Raimu Hanson, 7.03.2018

Rahvusvahelisele teatripäevale, 27. märtsile on põhjust rõõmsa näoga vastu astuda ka Tartu teatrirahval. Eesti teatriliidu avalikustatud tänavuste aastaauhindade žüriide otsusel on võimalike saajate hulgas nii Tartu Uus Teater ja Vanemuine kui ka Must Kast. Mille eest? Selgub alljärgnevas ülevaates.

Salme Reegi nimelise auhinna nominendid on Birgit Landberg ja Paul Piik. Esimene neist on lavastaja ja teine dramaturg teatri Must Kast lavastuses «Peks mõisatallis». Žürii tõstis seda esile kui tänapäevaselt säravat ja intellektuaalset, värsket ja provotseerivat vaadet Eesti ajaloole ja eestlase enesekuvandile.

Etenduskunstid ja tants

Etenduskunstide ühisauhinna võimalike saajate hulgas on Renate Keerd kui lavastuste «Vaimukuskuss» (Von Krahli teater) ja «Tahe» (Tartu Uus Teater) looja. Žüriid paelus tema võime kajastada ühiskondlikke nähtusi ja protsesse tundlikult ja vaimukalt, isikupärases kunstnikukeeles.

Sama kategooria auhinna üks nominente on lavakunstikooli magistrantide trupp, kuhu kuulub ka Jaanika Tamm­­aru Mustast Kastist. Ühistöös on valminud «Siis kui väikesed lapsed kõik magavad juba». «Võimsa sünergiaga kollektiivne ühisloome, hirmude anatoomia totaalsusesse kulmineeruv lahtimäng,» märgib žürii.

Balletiauhinna nominentide hulgas on Vanemuise balletitrupi tantsija Matthieu Quincy. Tema mullustest rollidest on esile tõstetud Bérenger lavastuses «Ninasarvik».

Muusikaauhindade kategoorias on võimalike saajate hulgas kogunisti viis meest, kes on seotud Vanemuise lavastustega. Need on Märt-Matis Lill, Jan Kaus, Taago Tubin ja Taavi Kull erinevate teatrivormide meisterliku ühendamise eest ooperis «Tulleminek», ning Marko Matvere Javert’i tegelaskuju jõulise kehastamise eest muusikalis «Hüljatud». (Matvere on samas kategoorias esile tõstetud ka Eesti Kontserdi algupärandis «Nurjatu saar».)

Sõnalavastuste muusikalise kujunduse ja originaalmuusika eest võivad loota auhinda Rando Kruus ja Oliver Vare, kes on loonud muusikalise kujunduse Tartu Uue Teatri lavastusele «Praktiline Eesti ajalugu», ning Ardo Ran Varres muusikalise kujunduse eest samuti Uue Teatri lavastusele «Sümfoonia ühele. Allegro con moto».

Sõnalavastused on olnud vaatluse all ka parimate näitlejate ja kunstnike ning lavastajate väljaselgitamisel.

Meeskõrvalosatäitja auhinna saamisel on üks nominente Jaan Rekkor, kes tuli vaatajate ette Burgose Jorge osas Vanemuise suvelavastuses «Roosi nimi». Naispeaosatäitja auhinna üks võimalikke saajaid on Marian Heinat selle eest, et kehastab Bessi lavastuses «Laineid murdes» ja Kristit lavastuses «Beatrice» – mõlemad Vanemuises.

Sõnalavastuste kunstnikuauhinna võivad saada Emer Värk ja Maarja Meeru videokujunduse ja visuaalelektrooniliste lahenduste ning kunstnikutöö eest juba nimetatud Vanemuise «Beatrice'ile», ning Rosita Raud, kes on muu hulgas silmapaistvalt kujundanud Vanemuises lasteooperi «Guugelmuugelpunktkomm».


«BB ilmub öösel»

Sõnalavastuste hulgas on žürii suurt tähelepanu pälvinud sarjas «Sajandi lugu» Tartu Uue Teatri ja Von Krahli teatri ühistöös vaatajate ette tulnud «BB ilmub öösel».

Kunstnikuauhinna saamiseks on nomineeritud Kristiina Põllu kui selle lavastuse kujundaja (ja kostüümide loojana Tartu Uue Teatri lavastusele «Praktiline Eesti ajalugu»). Lavastajaauhinna võivad aga saada kahe teatri ühistöö eest Ivar Põllu ja Mart Koldits.

2017. aasta loominguliste saavutuste või kauema silmapaistva teatritöö eest antakse tunnustused kätte 27. märtsil Tallinnas nukuteatris.


Kolm lavastust

Teatriaasta auhindade žüriisid enim paelunud lavastused, mis on vaatajate ette tulnud Tartu teatrites või nendega koostöös:

  • «BB ilmub öösel», Tartu Uue Teatri ja Von Krahli teatri ühistöö,
  • «Praktiline Eesti ajalugu», Tartu Uus Teater,
  • «Beatrice», Vanemuine.
Jaga

Vaata lisaks

Registreeri