Tartu Postimees: Spreiprinter pritsis keskkatlamaja seinale Jaak Joala ja ööbiku

Tartu Postimees, Raimu Hanson, 25.04.2018

Eile õhtupoolikul hakkas SprayPrinteri tiim eesotsas Mihkel Joalaga tegema ettevalmistusi, et printida Turu tänava ääres endise keskkatlamaja seinale umbes 70-ruutmeetrist värvipilti. Peenikese libeda ja tugeva, metallilise läikega nööri ning printeri paikasättimiseks ja seadistamiseks kulus umbes neli tundi, nii et esimese riba värve tõmbas masin seinale kell 20.45. Öösel sai pilt valmis.

Üles-alla liikuvale ja korraga viiest purgist värvi pritsivale seadmele andis maas antenni vahendusel käsklusi süsteemi põhiraal. Sellega oli ühendatud mälupulk, milles salvestatud Tartu Uue Teatri suvelavastuse «Kremli ööbikud» reklaamides levitatud pilt Jaak Joalast ja ööbikust ning Tartu Uue Teatri logo.

Värvi oli arvestatud kuluma poolsada purki, printeril tuli akut vahetada. Pildi kiiremat valmimist takistas tuuline ilm ja õrn vihmasadu. «Nii suure tuulega ei olegi varem teinud,» ütles Mihkel Joala.

Keskkatlamaja uus spreiprinteriga tehtud pilt ei ole Tartu suurim: Albert Einsteini portree pindala Raatuse tänava ja Narva maantee ristmikul arvatakse olevat sadakond ruutmeetrit, suurem on ka keskkatlamaja korstnal Maari Soekovi kavandi järgi valminud heledapäise neiu portree – umbes 180 ruutmeetrit.

«Ameerikas on juba rohkem meie spreiprinteriga tehtud pilte kui Tartus, need on San Franciscos ja New Yorgis,» ütles Mihkel Joala keskkatlamaja juures enne masina käivitamist. «Praegu just New Yorgis käib ühe pildi tegemine.»

Vaata videolõiku siit 
Jaga

Vaata lisaks

Registreeri