Tartu Postimees/Liisa Ojakõiv: Välimise ilu otsingutel

Liisa Ojakõiv, Tartu Postimees, 25.11.2019

Tartu Uue Teatri värskeimas lavastuses «Ilusad inimesed» uuritakse inimeste suhet välise iluga. Sellesse konteksti valitud tegelaste puhul on füüsiline ilu kas edasiviiv või hävitav jõud, mis harmoonilisse tasakaalu ei jõuagi. Lavastuse karakterite palett koosneb nii iluideaalide poole küünitajatest kui ka sellel teekonnal valusalt kõrvetada saanutest.
Neli näitlejat kehastuvad etenduses erinevateks tegelasteks, kes kõik ei ole omavahel seotud, kuid kellele on väline ilu olnud tähtis osa oma elu valikutes.

Näitlejate mitu rolli
Roland Laos mängib pedantlikku noormeest, kes ei suuda luua püsivaid suhteid ebatäiuslike inimestega, kuid kes jääb endalegi üllatunult igatsema endast vanemat ja seetõu tema ideaalidele mie vastavat naist.
Henessi Schmidt kehastab end näljutavat tüdrukut, inimbarbit, ning klišeede purustajast kena noort karjeristi, kes teadlikult oma välimust ära kasutades elus ülespoole pürib.
Helgur Rosenthal mängib õnnetut meest, kes oma naise tähelepanu nimel on peaaegu võimeline süstlaga enda keha kallale minema, ning vormis tüüpi, kes sisemiselt jääb alati «paksuks poisiks».
Katrin Pärna kehastada on vanusele jalgu jääma hakkav surmani solvunud kontoridaam Marta, kes noore kolleegi vastu välja vahetatakse. Ta mõjus esietendusel mu kõrval istunud prouale nii, et kuulda oli summutatud hüüatus: «Vapustav!» Vapustav on seegi, et ühes stseenis ei ole baarmeni mängivat näitlejannat peaaegu et võimalik äragi tunda, nii osavalt on ta meeskarakteri kehahoiakusse ja grimmi-kostüümi peidetud.

Kuigi tegelaskond vahetub stseenide kaupa ja mõnega neist tutvub publik vaid põgusalt, annavad näitlejad oma tegelaskujusid edasi tabavate nüanssidega. Kõike on parajalt doseeritud.
Omaette efekti loovad kujunduselemendina värvilised kommid, mille veeremine pimedas mööda lava pakub toredat kõrvakõdi.
Eriline pärl on filosofeerivate taarakorjajate tandem, kes annab elule lihtsa ja lepliku kõrvalpilgu ning maandab kohatist tegelaskujude dramaatilisust kainestava konkreetsusega.

Bomži ja peene daami juhuslik kohtumine lähendab kogemata kaks inimest, kes suure tõenäosusega käiksid teineteisest igavesti mööda, teineteist märkamata. See stseen, kus nad kõrvu istudes tolmust ja ilust vestlevad, saab eriliseks ka selle poolest, et siin suhtlevad kaks inimest omavahel vahetult. Ülejäänud lugudes püütakse lootusetult teise inimese tähelepanu või piilutakse teist hoopis klaaside varjust.

Humoorikas kõrvalpilk
Etenduse kulgedes saab üha enam selgemaks, et välise ilu püüdmise taga peitub soov ennast nähtavaks teha ja kontakti leida. Nende tegelaste enesehinnang sõltub kõrvaltvaatajate hinnangust ning katkist hinge ei ravi isegi jõusaalis kulutatud tunnid või juuksepikendused. Paradoksaalselt pole kõigi silmis kunagi võimalik ideaalne olla, nagu selgub pedandist poisi kogemusest.
Et kogu loole on tegijad andnud humoorika kõrvalpilgu, ei muutu lavastus raskemeelseks moraalilugemiseks ja on nauditav igas hetkes.

Esietendus
• Tartu Uues Teatris esietendus 22. novembril «Ilusad inimesed».
 • Autor ja lavastaja Piret Jaaks.
• Kunstnik Gabriela Liivamägi, liikumisdramaturg Siim Tõniste, helikunstnik Martin Rästa ja valguskunstnik Karl Marken.
• Vaatajate ees on Henessi Schmidt, Katrin Pärn, Roland Laos või Siim Tõniste ning Helgur Rosenthal.
Jaga

Vaata lisaks

Registreeri