Tartu Postimees: Lavastuseks andis ainest inimese psüühika uurimine

Tartu Postimees, Raimu Hanson, 31.10.2018

Tartus on kaks sarnase nimega hoonet. Esimene ja vanem neist – vana anatoomikum – asub Toomel endise sünnitusmaja lähedal. Seal on etendatud mitut lavastust. Kassitoome serval uues anatoomikumis ei ole varem seni teadaolevalt kutselised näitetrupid lavastusi teinud, nii et Tartu Uue Teatri «Unusta/unista» on esimene.

Vaatajate ette tuleb Jim Ashilevi näidend, mille kirjutamisel on ta inspiratsiooni saanud uuest anatoomikumist ning seal 130 aastat tagasi tegevust alustanud eksperimentaalpsühholoogia laborist ja selle loojast Emil Kraepelinist. Viimane oli Tartu ülikooli psühhiaatriaprofessor ning vaimuhaiguste kliiniku juhataja aastail 1886–1891.

Nii selle loo lavastaja Ingmar Jõela kui ka näitlejad Steffi Pähn, Nils Mattias Steinberg, Johan Elm, Jane Napp, Markus Truup ja Jaanus Nuutre on lõpetanud tänavu kevadel Tallinnas lavakunstikooli.

21. sajandi lõpus

Lavastaja sõnul põimub kahevaatuselises lavastuses «Unusta/unista» mitu lugu ja mitu teemat. Lähtepunkt on Emil Kraepelin, kelle tegutsemisajast on valmiv lavalugu liikunud ajas edasi umbes 200 aastat, 21. sajandi lõppu.

Psüühika uurimine ning võimalused aju funktsioone muuta ja parandada on arenenud kaugele. Mängus on androidrobotid ning inimese vaimuilma kirurgiline muutmine. «Selle üle me siin arutlemegi, kas ja kui õige on tegelda kellegi teise emotsioonide, tunnete, mälestuste ja traumadega,» ütles lavastaja Ingmar Jõela.

«Me kirjutame su traumad ümber ja teeme ajule restardi,» on kirjutatud lavastuse tutvustuseks. «Õnn on ju lõppude lõpuks suhtumise küsimus. Sa väärid uut võimalust!»

Nii lavastuse mängukoht kui ka lavastuse tee Uue Teatri mängukavva on tavatu. Nimelt pakkus mõtte teha uues anatoomikumis teatrit välja Tartu ülikooli psühholoogiainstituut, mis on tegutsenud koos haridusteaduste instituudi eripedagoogika osakonnaga selles vanas majas viimased viis aastat, sügissemestrist 2013.


Etendus juubeliks

Mõte sai alguse psühholoogiainstituudi täienduskoolituse programmijuhi Signe Reppo unistusest tähistada oma juubelit millegi etenduslikuga.

«Mõtlesin ka meie maja peale, kus ma olen aastaid töötanud, ja jagasin seda ideed instituudi juhataja Jüri Allikuga. Ta oli kohe nõus,» ütles Reppo. «Aga siis läks idee väga laiaks kätte ära ja ma vaatasin, et minu sünnipäev jääb selleks väga väikeseks.»

Et Tartu Uus Teater oli välja kuulutanud lavastusideede konkursi, tutvustas instituut ühiselt arendatud mõtet teatri loovjuhile Ivar Põllule. Sealt liikus mõte edasi.

Tänavu kevadeks Signe Reppo juubeliks lavastus ei valminud, kuid see-eest saab sellega tähistada psühholoogiainstituudi 50. aastapäeva. Esietendus on 2. novembril, üks etendus aga 10. novembril, kuhu on oodatud ka samal päeval toimuval asjakohasel konverentsil osalejad.

Esietendus

  • Tartu Uue Teatri «Unusta/unista» esietendub 2. novembril kell 19 uues anatoomikumis.
  • Näidendi autor Jim Ashilevi.
  • Lavastaja Ingmar Jõela.
  • Vaatajate ees on Steffi Pähn, Nils Mattias Steinberg, Johan Elm, Jane Napp, Markus Truup ja Jaanus Nuutre.
  • Kunstnik Nele Sooväli, helikujundaja Sander Mölder, valguskunstnik Luise Sommer ja videokunstnik Gabriela Liivamägi.
  • Teater ei soovita etendust vaadata alla 14-aastastel.
Jaga

Vaata lisaks

Registreeri