Tartu Postimees: Gootilikult sünges loos saab naljagi

Raimu Hanson, Tartu Postimees, 30.07.2021

Tartu Uus Teater hakkab Kolkjas mängima Serafima ja Bogdani elu.
Juuli viimasel õhtul esietendab Tartu Uus Teater Kolkjas pärast koroonapuhanguid aasta võrra edasi lükatud lavastuse «Serafima + Bogdan». Selle aluseks on romaan «Serafima ja Bogdan», mille autor Vahur Afanasjev osales küll Ivar Põllu kirjutatud näidendi esimesel lugemisel, kuid mõni kuu hiljem suri.

Romaan ja näidend
Vahur Afanasjev kommenteeris toona näidendit romaaniga kõrvutades, et põhijoon on gootilikult sünge, aga vahepeal saab nalja ka. «Põhivalem on sarnane,» lisas ta.
Nimitegelased elavad vanausuliste iidsetel asualadel Peipsi ääres. Serafimat kehastab Ugala näitleja Ilo-Ann Saarepera, kes peab mängimist tavatus kohas ja uues olukorras värskendavaks ja põnevaks.
«Serafima on naine, kellele tehakse väga palju haiget. Tal kasvab sellest välja kinnisidee kätte maksta neile, kes on talle haiget teinud. See pimestab teda täielikult, ta ei saa enam aru, mis on hea ja mis halb,» rääkis Saarepera. «Ta küll usub, et tegutseb armastuse nimel, aga siin on küsimus: mida võib teha armastuse nimel ja mida ei või?»


Vanemuislase Andres Mähari kehastada on Bogdan. «Ta on väga üksik,» ütles näitleja. «Ta tunneb, et varases nooruses on ta jäetud hoolivusest ja hellusest ilma, ja noorest peast saab ta oma hoolivusevajaduse ainult oma õe Serafima käest. Bogdan otsib armastust ja tunnustust. Kas ta leiab seda, kas ta oskab seda ära tunda, seda ma praegu ei ütle.»


Kolmas peategelane on miilitsa piirkonnavolinik Raimond Uusküla. Teda mängib Endla teatri näitleja Priit Loog.
«Raimond on tõsimeelne eesti mees, kes üritab juurutada Peipsiveerel oma põhimõtteid ja viib omal kombel ellu puhastust,» ütles Loog. «Võib arvata, et ta on maapoiss, kes on kasvanud karmides oludes ja võibolla armastusest ilma jäänud ja olnud kogu aeg alla surutud. Nüüd, kui talle on miilitsa esindajana suur võimupagas pihku sattunud, rakendab ta kõiki meetmeid, et kohalikel oleks vaade õige, ja ta rakendab neid jõuliselt.»
Raimond püüab kogu aeg saavutada kontrolli, et kõik oleks nii, nagu ta õigeks peab.
Vaatajad vahetavad enne teist vaatust istmestikku: need, kes enne istusid B-tribüünil, vaatavad teist vaatust S-tribüünilt, ja vastupidi.

Klapid, autod ja topsid
Publikutribüünide vahel on peaaegu läbinähtamatu võsa. Etenduse jälgimisel on vaatajail peas kõrvaklapid. «Mängime keset Kolkjat,» ütles lavastaja Ivar Põllu. «Aga peaaegu ei kuulegi tänavale, et siin midagi toimub.»
Uue Teatri kumulooja Marie Kliiman soovitab tunnike enne etendust kohale sõita, sest autot ei saa alevikus parkida, vaid see tuleb jätta ühele või teisele poole aleviku serva, et siis kümmekond minutit mängupaika jalutada.
Need, kes soovivad puhvetist midagi joodavat osta, võiksid oma topsi või kruusi kaasa võtta, sest nii on külla minnes teinud aegade algusest ka vanausulised, ja pealegi kulub niimoodi vähem papptaarat.

"Publikutribüünide vahel on peaaegu läbinähtamatu võsa. Etenduse jälgimisel on vaatajail peas kõrvaklapid."

Lavastuse «Serafima + Bogdan» näitlejad kostüümides kohe pärast kolmapäevaõhtust läbimängu: Priit Loog (esireas vasakult), Ilo-Ann Saarepera, Martin Kork ja Andres Mähar ning Kristel Leesmend (tagareas vasakult), Renate Keerd, Elise Metsanurk ja Ekke Hekles.


Jaga

Vaata lisaks

Registreeri