Silver Kuusik: Tartu Uus Teater tõi lavale näidendi "Vanemuise biitlid"

ETV 30.03.2012

 

Vaata videot siit.

Lavastaja Ivar Põllu põimis kokku kannelt sõrmitseva Vanemuise ja hipilikud biitlid ning täna jõuab Tartu Uue Teatri lavale näidend "Vanemuise biitlid".

See on kooslus muusikast, teatrielust, legendidest ja illusioonidest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Teater on justkui pisike maailm suures süsteemis, kus kehtivad oma reeglid. Selle ümber tiirlevad legendid, mis on osaliselt tõesed, kohati aga päris valed. Lavastaja Ivar Põllu kogus kokku mälestused ning kujutelmad ja vormis lavaküpseks loo teatrist.

"Me võtsimegi erinevad väärarusaamad, uurimused, faktid, erinevate inimeste poolt edastatud faktid ja mälestused ja segasime need kõik ühtekokku. Nii et ei saa öelda, et see on nüüd lugu teatriuuendusest, vaid pigem on see lugu teatrist ja armastusest ja loomiserõõmust," rääkis Ivar põllu.

Iga vaataja ning iga näitleja mälestused on aga kordumatud ja nii moodustub suur mosaiik, mis koosneb ainulaadsetest mälukildudest ja emotsioonidest. Lugu teatrist püüab tuua vaatajateni ka hõngu ajast, kui kõik oli hoopis teisiti kui praegu.

"Me proovime taasluua seda vaimset või hingelist õhkkonda, mis oli aegadel, kui maailma vaatemänguliseks muutumine oli veel nagu lapsekingades ja biitlid ja kõik muud asjad olid veel noored ja polnud veel täiesti kaubastunud ja iseenda paroodiaks muutunud," ütles Põllu.

"Vanemuise biitlid" heidavad valgust ka teatri sisemisele maailmale ja sealsetele valikutele. Iga näitleja on osake suurest teatrimasinast ning selles aparaadis tuleb kuidagi ellu jääda.

"Alati käib see masinavärk minu meelest ühtemoodi, inimesed on seal sees. Mingil hetkel tõstavad nad alati selle vastu mässu ja siis mingil hetkel see süsteem kas muutub või läheb samamoodi edasi. Inimesed kas lepivad või astuvad mõnda teise süsteemi, aga süsteemides liiguvad nad nii või teisiti," rääkis üks peaosalistest Maarja Mitt.

"Vanemuise biitlid" püsivad Tartu Uue Teatri laval 5. maini. Tallinnas Kanuti Gildi saalis saab neid aga vaadata 21. ja 22. aprillil.
Jaga

Vaata lisaks

Registreeri