Ringvaade: Urmas Vadit ahistas taksojuht: ta kuulas väga nõmedat muusikat

ETV,Ringvaade, 27.02.2018

17. märtsil esietendub Tartu Uues teatris Urmas Vadi autorilavastus "Emmanuelle’i jälgedes. Ahistamise ABC". Vadi rääkis, et ahistamine võib meid igapäevaelus puudutada väga erineval moel.

Lavastuse lähtepunktiks on võetud 1974. aasta kultuslik erootikafilm "Emmanuelle". Nõukogude tsensuuriga kultuuriruumis elavate Eesti vaatajateni jõudis vabameelne film tänu Soome Televisioonile alles 1980. lõpus, vahendas ETV saade "Ringvaade".

Lavastuse peategelased on otsimas Emmanuelle'i, sattudes oma teekonnal silmitsi erinevate ahistamisjuhtumitega. "Isa arva, et tema poja ema on hoopis Emmanuelle. Poeg läheb seda Emmanuelle'i otsima, aga kogu see lugu on pettus, sest nad satuvad hoopis ahistamispõrgusse," kirjeldas Vadi.

Vadi sõnul toovad nad lavale inimliku komöödia. "Me oleme mõelnud, et ei taha lihtsalt nalja teha selle teemaga, aga ei taha ka hakata rääkima, mida me tegelikult mõtleme, see on mõttetu, sest iga vaataja paneb iseenda peas midagi kokku. Ta ei ole komöödia, kus jalaga ja tordiga tegutsetakse, vaid inimesed proovivad teineteiseni jõuda, aga ei jõua," selgitas ta.

Peaosaline Maarja Jakobson rääkis, et lavastus on inimestevahelisetest suhetest, aga tähelepanu on suunatud ahistamisele. "Me vaatame lähemalt, mis ahistamine on. Me kindlasti ei lähene kriminaalses või raskes võtmes, kedagi ei ole väärkoheldud. Urmas Vadi lavastajana vaatab igapäevaseid situatsioone," kirjeldas Jakobson, kelle sõnul satuvad kõik inimesed igapäevaselt taolistesse olukordadesse.

Urmas Vadi lisas, et ahistamine on laiem kui ainult seksuaalne. "Ma sõitsin taksoga teie juurde ja tundsin, et taksojuht ahistab mind, sest ta kuulas taksos väga nõmedat muusikat. Meil on üks tegelane näidendis, kes muidu on täiesti normaalne mees, aga tal on vuntsid, kõik räägivad, et tema vuntsid ahistavad," ütles Vadi.

Jakobson ise pole "Emmanuelle'i" kunagi täispikkuses näinud, aga on looga kursis. Esietenduseni on veel kolm nädalat aega ja Jakobsoni sõnul pole kõik detailid veel paigas, seega ei saa ta kinnitada, kas on laval alasti. "Mulle endale ei meeldi, kui inimesed ennast teatris alasti võtavad. Meil on tõesti selline koht, kus tegelased on üleni teki all, võib-olla nad seal on alasti, aga muidu ei ole," täpsustas Vadi.

Vaata klippi siit 
Jaga

Vaata lisaks

Registreeri