Pressiteade: Tartu Uus Teater toob 16. hooajal lavale 5 eriilmelist uuslavastust

Pressiteade, Tartu Uus Teater, 14.08.2023

Tartu Uus Teater toob 16. hooajal lavale 5 eriilmelist uuslavastust

Septembri lõpus esietendub Renate Keerdi koostöö EMTA lavakunstikooli XXXI lennuga. Kuna lend on kooli lõpetamas, toimuvad etendused vaid sel hooajal, vaid väljakuulutatud kuupäevadel Tartus ja Tallinnas. See on Renate Keerdi 7. lavastus Tartu Uues Teatris, esimene (PURE MIND) esietendus 2013. Vihjeid selle kohta, mida 16 noort näitlejat laval teevad, milliseks lavastus kujundeb ja mis sõnumeid see kannab, võiks ju anda, aga pole mõtet. Renatele iseloomulikuks saanud mitte-vihjamine jätab igale vaatajale võimaluse näha just seda, mida ta ise soovib.

Novembris jõuab lavale Maret Tamme ja Joosep Susi uuslavastus. See on tantsulavastus Ene Mihkelsoni luulest. Autorid kirjeldavad lavastust nii: “Etendajate ja vaatajate kehadest saab materjal, et luua ühine ruumikogemus. Kogemus, mida iseloomustavad lõppematu liikumine, pidevusetus ja pidevuse otsing, ummikseisud ja ilmajäätustunne, aegruumi rusuvus ja üksteisesse sulanduvad mälujäljed. Me loobume sõnast, et kogeda luulet.” Laval on Grete Jürgenson, Ekke Hekles, Johanna Vaiksoo ja Ragnar Uustal. Lavastuse loomingulisse meeskonda kuuluvad ka Arthur Arula, Oliver Kulpsoo ja Karl Saks.

Aasta lõpus esietendub väikses saalis Andreas Aadeli uuslavastus. See on lavastaja sõnul täiesti tavalistest asjadest ja mitte-asjadest. Tegelasteks on mees ja naine (mis on ju päris tavaline), tegevuspaik on vannituba (see on ka päris tavaline). Võimalik, et seal toimuvad ka tavalised sündmused, aga seda saab teada siis, kui ise vaatama tulla (nagu tavaliselt öeldakse). Mängivad (või kuidas seda tavaliselt nimetatakse?) Grete Jürgenson ja Ekke Hekles. Loovmeeskonda kuuluvad ka Arthur Arula, Ivar Põllu, Rene Liivamägi, Andreas Jõesaar, Juss Saska ja Patrick Antonjuk.

Märtsis jõuab publikuni Ringo Ramuli, Priit Põldmaa, Arthur Arula ja Rene Liivamägi uus koostöö (eelmine oli “Haige mäger”). See on inspireeritud 21. sajandi rahvalauliku ja kangekaelse spordimehe Ants Laidami loomingust. Ringo Ramul ja Priit Põldma: “Lavastuse eesmärk on kõnetada Ants Laidamit meis kõigis. Avada seda visa hinge, kes läheb kõige kiuste lõpuni välja. Ja kui ta on lõppu jõudnud, siis läheb veel natuke maad edasi.” Truppi kuuluvad Elise Metsanurk, Grete Jürgenson, Johannes Richard Sepping ja Eduard Tee.

Aprillis esietendub Ekke Heklese ja Johhan Rosenbergi koostöölavastus, mis “pesitseb linnutee tunneli varemetes, seal samuses luises ja liivases tundmatuses”, kui kasutada autorite endi sõnu. Laval on autor-lavastajad-kunstnikud ise koos Jette Loona Hermanisega.

Maikuus jõuab vaid üheks päevaks lavale Prima Vista ja Tartu 2024 raames Henri Hüti ja David Hartley lavastus, “risomaatiline lugude hargnemine salapäraste kehade rägastikus”, nagu nimetab seda Henri Hütt.
Jaga

Vaata lisaks

Registreeri