Postimees. Autsaider tiritakse teatri valgusvihku

Konstantin Kuningas, Postimees, 28.02.2024


Naistepäeval esietendub Tartu Uues Teatris rahvalauliku Ants Laidami loomingust inspireeritud «Ants, Ants, Ants».

Teater on filmidega võrreldes üllatusmuna, sisu kohta räägitakse enne etendust vähe. Näiteks annaks juurde teadmine, et Grete Jürgenson, Elise Metsanurk, Johannes Richard Sepping ja Eduard Tee, kõik neli näitlejat, kes laval on, mängivad Antsu.

«Vist kardame publikut petta,» ütleb Metsanurk. «Selleks hetkeks, kui tuleb tutvustustekst kirjutada, on tavaliselt proovid algusjärgus või pole veel alanudki. Teater on kiirem kui film, kõik võib esietenduseni muutuda.»

Ta tsiteerib Laidamit: «Ei osanud ma öelda sulle, mis on tõde, mis on vale.»

Miks naised Antsu kehastavad?

«Kuna tõukume Ants Laidami loomingust, mitte ei tee eluloolavastust, siis ei ole ka laval tegelast nimega Ants Laidam. On neli Antsu. Loogika on umbes sama, nagu kehastaksime kilplasi või muumisid. On ju olemas nii mees- kui ka naiskilplasi,» sõnab Metsanurk.

Laidami kohta ei saa guugeldades palju teada. 2004. aasta kevadel on Jüri Muttika Eesti Ekspressis kirjutanud, et Laidamil käisid korteris vargad ja et tema netilehel on üle 160 laulu. Sügisel kirjutab Ekspress (taas Muttika), et häkker segab Laidamil ühe laulu laadimist. Laule on juba 203.

Postimehe loost 2005. aasta jaanuaris Olematute Bändide Festivali kohta saab teada Laidami vanuse: 67-aastane. Jürgenson ja Metsanurk ütlevad mulle, et Laidam suri 2013. aastal. Laulma hakkas pensioniealisena. Biograafiaks oli intervjuu, mille lavastaja Ringo Ramul ja dramaturg Priit Põldma tegid tema pojaga.

Kriitikat ja kiitust

«Laidami loomingust lähtumine on olnud teadlik valik, me ei läinud liiga sügavale tema isiklikku ellu kaevama,» sõnab Metsanurk. Ta tsiteerib taas Laidamit: «Hing igatseb lennata, kasvõi kordki elus.»

Mida tahate tegelase kohta teada tema kehastamiseks?

«Meie lavastuses Antsu mängides on suur rõõm igast tähelepanekust ja mõttest, mida Ants Laidam on maailmaga jaganud. Luules ja proosas. See vastuoluline, kirju ja samas ainuvõimalik mosaiik, mis moodustub, on kohutavalt rikas. On kingitus ja vastutus pääseda ligi ühe inimese ainukordsele maailmale ja eluloole,» lausub Jürgenson.

Tema tsiteerib laulust «Sõidan isa, ema, venna hauale» rida «läbi sünnilinna, Kiviõli sõidan».

Muusiku ja näitleja väljendused võivad olla sarnased. Näitlejad ei suuda tihti kirjeldada, mida nad endast rolli annavad.

Laidami laulu «Sport, sport, sport» on rohkem kui korra nimetatud maailma halvimaks, võib-olla ka sellepärast, et kui muidu saatis teda kitarril poeg, siis selles laulab ta muusikata. Laidam töötas välja oma treeningsüsteemi tõstmises ja jooksmises. Õiges etlemises leidub midagi sportlikku, arvas John Gielgud. Tuleb ka naistel selles etenduses sportlik olla?

«Sport, sport, sport minu hinges ja südames on,» tsiteerib Metsanurk Laidamit ja lisab oma sõnadega: «Lavastuses on ka sport rohkem ikka hinges ja südames.»

Milles see seisneb?

«Ise treenid, ise naudid,» vastab Jürgenson Laidami tsitaadiga.

Samas on tunnustanud Laidamit JMKE. Laura Põldvere ütles 2017. aastal Raadio 2s, et Laidami muusikaline valik on ääretult suur. «See, kuidas ta sõnu ritta seab, on absoluutselt geniaalne,» ütles Põldvere.

Autsaiderite oluline roll

Tartu Uus Teater tsiteerib etenduse tutvustuses Lauri Sommerit: «Autsaiderid asuvad määramatul häguse heliga territooriumil väljaspool tavapärast raadioeetrit, telesaateid ja edetabeleid.» «Autsaiderikunst» on kummaline termin. Eksisteerib ka muusikastiil outsider house. On Golshifteh Farahani «Patersonis» (2016) autsaiderkunstnik? Jim Jarmuschi film sellele küsimusele ei vasta. Filmis «The Outsiders» (1983) on autsaiderid Tom Cruise, Patrick Swayze jt.

Kui seda defineerib populaarsus, oli Dickens esimene kirjanik, kelle teoseid rahvas osta tahtis. Kui olla autsaider, siis number üks. David Bowie salvestas 1995. aastal plaadi «Outside», mille ees lähemalt vaadates asetseb number üks. See on tema kõige raskepärasem plaat: art rock, industriaal, džäss, ambient.

Ansambli Can hiljuti surnud endine solist Damo Suzuki laulis 2002. aastal Tallinnas. Immo Mihkelson küsis talt tookord, kas ta peab ennast autsaideriks, kõrvalseisjaks.

«Kõrvalseisjad on ühiskonnas sageli mänginud väga olulist rolli, ilma et enamik inimesi seda üldse märkakski. Näiteks on enamik asju, mida inimesed praegu igapäevaelus kasutavad, pärit mõne teadlase või kunstniku fantaasiatest, mida kunagi peeti jaburaiks,» vastas Suzuki laveerivalt.

Olematute Bändide Festivalil esinesid kord koos Eesti autsaidermuusika tipud Laidam ja Erkki Hüva. «Jalad värisevad veel praegugi, esimest korda elus olin nii suure publiku ees,» ütles Laidam viis minutit pärast esinemist Postimehele.

Elu proovile paneb

Kuivõrd mõistavad Jürgenson ja Metsanurk seda, et muusiku (Ants, Axl Rose) närvilisuse tõttu lükkuvad kontsertide algused?

«Muidugi on see ju mõistetav, inimlikult suudan sellest aru saada. Vist igaüks tuleb ärevuse ja stressiga talle teadaolevate vahenditega toime. Mulle endale tundub hirmutavate või ärevust tekitavate olukordade juures just leevendav see, et ühel hetkel kell vääramatult kukub, tähtaeg on käes ja ei jää muud üle, kui sukelduda ja ujuma hakata,» sõnab Jürgenson.

(Muidugi tsiteerib ta ka Laidamit: «Elu proovile paneb, kas suudad.»)

On kaks kuud piisav proovideks üldse ja seekord?

Metsanurk: «Kunagi pole piisav, nii ka seekord, aga eks see piiratud aeg teistpidi alati ka motiveerib. Püüad elus üle saada kõigist raskustest, laulis Ants.»

Uuslavastuse «Ants, Ants, Ants» plakatimaal, autoriks Paper Cuts.

Repro


Muusiku ja näitleja väljendused võivad olla sarnased. Näitlejad ei suuda tihti kirjeldada, mida nad endast rolli annavad. Jürgensoni hinnangul on Laidam muusikasse ja tekstidesse jätnud vähem ja rohkem vahetuid tähelepanekuid, kogemusi, seisukohti ja kirgesid. «Sellest hämmastavast laulude hulgast, mida on kokku tuhande ringis, paistab ju meeletu tung neid laule teha, neid internetis publikule kuulamiseks jagada,» sõnab ta.

Sellest – aga mitte ainult – on näitlejad proovisaalis tõukunud. «Ants, Ants, Antsu» proove tehes oli võimalus tema laulude ja tekstide kaudu sarnaseid vasteid endas kombata ja otsida. Nagu laulis Ants: selle nimel tasub valu ja vaeva näha.

Lavastusega näeb ilmavalgust vinüülplaat Laidami lauludega. Metsanurga lemmiklaul on «Sa seisad kui võrdne võrdsete seas minu silme ees», üks kummaline ood. Miks just see, ta ei teagi. Võib-olla vastab sellele Laidam ise samas laulus, kui laulab: «Kuid mis sind eriti eriliseks tegi teiste seas, oli sinu eriline innukus.»

Etenduses kõlab rohkem Laidami enda hääl, kasutatakse palju tema salvestusi, ent pisteliselt laulavad ka näitlejad.

Asjatu võrdlus Onu Bellaga

Muidugi tahaks Antsu võrrelda Onu Bellaga, sest mõlemal oli laul «Töö kiidab tegijat», Jürgensonile aga tundub, et Antsule ei olnud omane Bella teatav triksterlus.

«Olgugi et seda on keeruline mõõta, näib siiski, et Antsu looming ja elulugu ei ole praegu ega ole ka varem olnud nõnda laialdaselt tuntud-teada. Ants sai esmakordselt tuntuks underground-internetikuulsusena, kes esines live’is teadaolevalt vaid ühel korral – Bella ju kordades rohkem. Tundub ka, et nende muusikas on olemuslikult midagi väga erinevat. Bella ja Ants kui nähtused meie kultuuris ei ole ka liiga sarnased. Ants oli ja on rohkem underground-artist. Rohkem autsaider. Näib mulle,» ütleb Jürgenson. Ja tsiteerib Laidamit: «Siis appi tuleb kutsuda meedia /.../ kas see on geniaalne või täitsa p**k.»

«Ma lisaks veel, et kui Igor Maasik oli Bellast ise väga teadlik, Bella oli tema looming, siis Laidam ei tegelenud karakteriloomega, tema tegi lihtsalt laule, ihu ja hingega,» sõnab Metsanurk. Ja tsiteerib loomulikult Laidamit: «Ja ma vajan, et keegi silitaks minu pead.»

«Eesti kunsti ajaloo» 4. köite andmetel muutis 1804. aasta reform joonistamise koolis kohustuslikuks ja kuigi kunstiga tegelemine oli koduses ringis «õilis ajaviide», võis sellega kaasneda iha laiema tunnustuse järele. Marc Steene nimetab värskes raamatus «Outside In. Exploring the Margins of Art» normaalsuse ja ebatavalisuse piiril tegutsenud kunstnikena Goyat ja van Goghi. Vaimuhaigusega maadlesid Konrad Mägi ja Juhan Liiv.

Üks vahvamaid saateid on Youtube’iski nähtav Sky Artsi «Artist of the Year», kus kõrvuti elukutselistega maalivad amatöörid. Mu lemmikgalerii on praegu tartlaste Karude ja Poegade oma, korraldanud õdusa joonega illustraatorite ja nukukunstnike näitusi, mida võib võtta kui autsaiderikunsti, sest nad peavad vaeva nägema kunstivormide seas tõsiselt võtmiseks.

Millist outside’i Ugalas töötav Ramul «Ants, Ants, Antsu» toob?

Jürgenson ja Tee on Ramuli kursusekaaslased Viljandi teatrikoolist ja ka pärast koos lavastusi teinud. Saabus ju ka Jürgenson Tartusse tööle alles eelmisel aastal.

«Ringo ja Priit on toonud ju üldse selle sisendi ja idee – teha lavastus «Ants, Ants, Ants». Tohutu õnn on olla taas Ringo lavastuse proovides, kus eksistentsiaalsed üldistused võivad ennast ilmutada igas praos ja nurgataguses,» kiidab Jürgenson.

«Üldse söömine omab elus suurt tähtsust, kuna sellest oleneb, kas kõht on täis või tühi» – Ants Laidam.

Jaga

Vaata lisaks

Registreeri