Õpetajate Leht. Liikumapaneva jõu otsingud Tartu Uues Teatris

Õpetajate Leht / Kultuurisündmuse eri,13.02.2024

Tartu Uue Teatri kevadisest mängukavast leiab nii tahtejõudu suurendavaid ja inspireerivaid, pidevast võistlemisest ilu otsivaid kui ka elu absurdsuse üle mõtlema panevaid lavastusi.

Märtsis esietendub lavastaja Ringo Ramuli ja dramaturg Priit Põldma koostöölavastus „Ants, Ants, Ants“, mis on inspireeritud 21. sajandi rahvalauliku ja kangekaelse spordimehe Ants Laidami loomingust. Tema tahtejõul polnud piire, ta tegi üksi ära mitme mehe töö ning et tugevamaks saada, jooksis ta nii kiiresti, et reielihased rebenesid. Pensionile jäädes aga hakkas laule tegema. Neid sündis sadu. Armastusest ja argipäevast, tööst ja unistustest, igatsusest möödunud aegade järele ja muidugi kõige tähtsamast - spordist. Laidami laulud ei pälvinud kunagi laialdast tunnustust, aga see teda ei pidurdanud. Autorid on öelnud, et lavastuse eesmärk on kõnetada Ants Laidamit meis kõigis: avada seda visa hinge, mis kõige kiuste läheb lõpuni välja. Ja kui ta on lõppu jõudnud, läheb veel natuke maad edasi. Laval on Grete Jürgenson, Elise Metsanurk, Johannes Richard Sepping Rakvere Teatrist ja Eduard Tee.

Viimaseid kordi saab näha Andreas Aadeli lavastust „Mängu ilu“, mis räägib võidust, kaotusest ja võistluslikkusest ning vaatleb igapäevaseid olukordi läbi sportliku prisma. Teatrikriitik Hanna Marrandi kirjutas Postimehes, et lavastus sobib vaadata igas vanuses teatrikülastajale: seda saab süvaanalüüsida ja koorida kiht-kihilt lahti, kuid nauditav on ka lihtne vaatamiskogemus. Laval on Elise Metsanurk ja Jan Ehrenberg Tallinna Linnateatrist.

Märtsis, aprillis ja mais mängime viimaseid kordi ka Renate Keerdi lavastust „Päva lõpuks, kiigu“. Näitlejaid on laval terve EMTA lavakunstikooli XXXI lennu jagu, 16 tudengit. Kuigi Renate lavastusi kirjeldab kirjeldamatus, saab öelda, et lavastusest leiab efektset füüsilist liikumist küll ja veel. Samuti elu absurdsust. Lavastus sobib eriti hästi neile, kes soovivad sissevaadet lavaka tegemistesse. Et lend on kooli lõpetamas, toimuvad etendused vaid väljakuulutatud kuupäevadel Tartus ja Tallinnas.

Täpsem mängukava www.uusteater.ee.
Jaga

Vaata lisaks

Registreeri