Marite H. Butkaite: Näitleja heidab pilgu oma eluteele

Tartu Postimees, 26.01.2016

DSC08792

Läinud nädal oli Evald Aavikule märgilise tähendusega: neljapäeval pälvis ta Eesti kultuurkapitali elutööpreemia, pühapäeval aga esietendus Tartu Uues Teatris tema juubelilavastus «Evaldi tekk». See on Gabriela Liivamäe teine lavastajatöö.

«Evaldi tekk» jätkab mõtteliselt Tartu Uue Teatri kultuuri- ja teatriloo salvestamist lavastuste kujul, kus peategelased on inimene ja mälestused ning killuke fiktsiooni ja tõlgendamist.

Varasemate lavastustega võrreldes on reaalsuse aste suurem – laval olija räägib oma lugusid ja mälestusi isiklikust vaatenurgast lähtudes, raamiks kaks katkendit Tartu Uue Teatri lavastustest. Kavalehel määratletakse seda kui dokumentaalset introspektiivi elust ja loomingust ning seda see lavastus ka on.

Kohtumine sõpradega

Pühapäevane esietendus Evald Aaviku 75 aasta juubelil oli näitleja sõnul pigem kohtumine sõpradega kui etendus selle klassikalises mõttes. Vaba õhkkond, millele järgnes pikk laud nagu ühele ümmargusele sünnipäevale kohane.

Pea kaks tundi Tartu Uue Teatri proovisaalis möödus kiiresti ja oli täidetud lugudega kogu Aaviku elust alates lapsepõlvest Saaremaal, muusika-õpingutest Tartus ja teatritee algusest Vanemuises, filmidest ja filmindusest.

«Evaldi tekk» on mälestuste teater. Hetked, mil silme ees ärkab ellu Eesti kultuurilugu läbi inimese, kes tunneb end kodus nii teatris, muusikas kui ka kinos ja oskab kõigest sellest rääkida.

Kõlanud lood andsid võimaluse näha ühe inimese kujunemislugu ja teisalt tema tagasivaadet kogetule. 75 aastat on andnud elu- ja kultuurikogemuse, mida on õige aeg ka teistega jagada.

«Evaldi tekk» tõestas mulle edukalt, et lugude jutustamine ei ole kadunud kunst. Tartu Uue Teatri proovisaal on piisavalt pisike ja intiimne koht, kus see toimib edukalt ja on väärtuslik mõlemale poolele, nii rääkijale kui ka kuulajale.

Konkurents stand-up'iga

Evald Aavik räägib siiralt, ausalt, värvikalt ja mõnusa huumoriga nagu ühele saaremehele kohane. Sellega seoses tabasin end saalis istudes mõttelt, et selletaoline etendus pakub edukalt konkurentsi praegu populaarsele püstijalakomöödiale. Sarnasusi leidub, kuid lühikeste ja teravate ärapanevate naljade asemel saab «Evaldi tekis» kuulata päris lugusid.

Juhtumiste ja elu episoodide kaudu tekib võrgustik, kus koolitundidest tuttavad nimed saavad kõrvale inimliku näo. Samuti lisanduvad lood, mida koolitundides päris kindlasti ei räägita.

Lavakujunduses on ekraan, et näidata aeg-ajalt illustreerivaid kaadreid filmidest, kus Aavik on osalenud, ja pilte tema noorpõlvest kuni tänapäevani. Viimased kaadrid olid verivärsked ja pärinesid elutööpreemia kätteandmiselt 21. jaanuaril Paide kultuurikeskuses.

Oma juubelietenduse lõpetas Aavik samade sõnadega, millega preemiat vastu võttis, ja tänas Tartu Uut Teatrit viimase kaheksa aasta jooksul sõnade suhu panemise eest. Loodetavasti jätkub neid sõnu ja lugusid veel kauaks.

--------------------

Esietendus Uues Teatris

• Tartu Uue Teatri proovisaalis esietendus 24. jaanuaril, Evald Aaviku 75. sünnipäeval «Evaldi tekk».

• Autorid ja lavastajad Gabriela Liivamägi ja Evald Aavik.

• Vaatajate ees on Evald Aavik.

• Video Tõnis Liivamägi, heli Martin Rästa, valgus Karl Marken.

• Järgmine etendus 19. veebruaril.
Jaga

Vaata lisaks

Registreeri