Marite Butkaite: Odysseia keset Emajõe Ateenat

Eesti Ekspress, Marite Butkaite, 27.08.2015

Tartu Uus Teater “Odysseia”
Autor, lavastaja, kunstnik ja muusikaline kujundaja Ivar Põllu. Osades Maarja Jakobson, Katrin Pärn, Piret Simson, Helgur Rosental, Janek Joost, Siim Angerpikk jt.
Esietendus Tartu Uues Teatris 14. augustil 2015.

Tartu Uue Teatri suvelõpulavastuses muudetakse mänguplatsiks terve Tartu linn, kirjutab Marite H. Butkaite.

Kauge ajalugu muutub tänu ajalisele distantsile kergesti legendiks ja see omakorda muinasjutuks. Viimased võivad aset leida ükskõik kus ja millal. Võimalikuks saab alternatiivne pseudoajalugu, kus kokkulangevused tegelikkusega on pigem juhuslikud. Nii võib mängida ideega, et Odysseus eksles ja tatsas ringi siinsamas Maarjamaal, täpsemalt Tartus.

Tartu Uus Teater on ruum ja kooslus, kus eksperimenteeritakse ja tihtilugu ei minda n-ö kindla peale välja. Ajalugu käsitletakse vabalt ja seeläbi sünnib midagi värskendavat. Ivar Põllu lavastajakäekiri omandab iga korraga mõne uue konksu. “Odysseia” on kohaspetsiifiline ekskursioon-lavastus vihjega osalusteatrile, mille puhul on tähtis kogeda ja tajuda ning vähem keskenduda mõtlemisele (vähemalt kohal olles). Selle poolest sarnaneb seekordne suvelõpulavastus labürintteatriühenduse G9 lavastustega, millest mõnda on mängitud ka teatrihoones Tartus Laial tänaval. Publik ei jää vaid passiivseks vaatlejaks, vaid muutub etenduse aktiivseks osaks.

Formaadiks on ekskursioon, kus kasutatakse valitud elemente eeposest “Odüsseia”, mida etendatakse ja tõlgendatakse vabas vormis, miksitakse muude tekstidega ja asetatakse teise konteksti. Toimub bussireis koos jalutuskäikudega, mida kontsaklõbinal, nahkseelikutes ja triiksärkides juhatavad Kirke (Katrin Pärn) ja Kalypso (Piret Simson).

Paari tunni jooksul on võimalik kogeda reisimise essentsi, selle võlusid ja valusid, mugavusi ja ebamugavusi. Maitsva ja kultuurse õhtusöögiga võõrustavad Penelope (­Maarja Jakobson) ja Odysseus (Helgur ­Rosental). Achilleuse (­Janek Joost) sõttamineku kihutuskõne paneb massid liikuma. Väike bussisõit ja seiklus võibki alata! Akendest avaneb uus vaade kodupaigale ja hämarduva linna ilu, kus argipäev ja juhuslik möödakäija näivad sisselavastatuna. Ühelt poolt on see lõbus hariv retk, teisalt mõjub paroodiana ekskursiooni kui meediumi pihta. Kohandatud väljamõeldis seguneb tõega ja see kõik on mugavaks tarbimiseks pakitud teatrietenduseks. Klassikale ei läheneta klassikalises võtmes ning ekspressiivsesse vormi on valatud valitud sisu.

Mänguplatsiks muutub terve linn, avastamisrõõmu ja -ruumi jagub ka neile, kelle jaoks on see igapäevane keskkond. Olles ise pikalt Tartus ja eri linnajagudes elanud, sattusin mitmesse paika esimest korda. Homerose “Odüsseia” on asetatud Tartu keskmesse ja äärealadele. Linn on muudetud müütiliseks paigaks, kus tutvustatakse Trooja sõjaga seotud kohti ja mälestusmärke. Kõike vaadeldakse läbi teise kultuuriruumi ja ajaloo prisma. Kõik toimub etteantud formaadi ehk ekskursiooni piires. Soovi korral võib leida alltekste, mis haakuvad praeguse ajahetkega. Kuid võib ka lihtsalt nautida reisi mööda linna ja tuttavate sündmuste huvitavaid lahendusi. Nautida olukorra absurdsust ja selle tõsimeelset esitust ning värsket lähenemist ühele kirjanduse tüvitekstile.

Mida minutid ja paigad edasi,  seda teatraalsemaks õhtu muutus. Ekskursiooni moment jäi alles, kuid suurenes ­harjumuspärase ­teatri osakaal. On mõned hetked, mis peast kaduda ei taha ja eriliselt meelde jäid. Achilleuse laskumine allilma Raadi mõisapargis, mis koos reisisaatjate kommentaaridega pani muigama kõik “turistid”. Sireenid ei pesitsenud mitte saarel, vaid diskovalgustusega bussis, kus nende võrgutavat tantsu saatisKirtana Rasa “Õhtu viimased read”. Korduv laul hüpnotiseeris ja sireenide puudutusest ei jäänud puudutamata keegi. Omapärane kooslus oli ka öine botaanikaaed ajaloolase (Siim ­Angerpikk) lühiloengu ja kükloopidega.

“Odysseia” on teistmoodi teater, mida peab ise nägema ja kogema. Lisaks kesklinna piiridest välja minekule katsetab see ka teatri piire. Öeldakse ju, et oma silm on kuningas ja et üks ekskursioon ütleb rohkem kui tuhat sõna.

Marite H. Butkaite on teatrikriitik ja dramaturg.

 
Jaga

Vaata lisaks

Registreeri