Maarja Aeltermann: Genialistide Klubis jõuab vaatajateni lavastus Kaarel Irdist

ERR Kultuuriuudised 16.03.2011

Ülehomme näeb Tartus Genialistide Klubi lavalaudadel legendaarset ja vastuolulist Vanemuise juhti, Kaarel Irdi.

Lavastus "Ird, K." on lavastaja Ivar Põllu sõnul mittenostalgiline sissevaade kommunistlikku lähiminevikku, läbi fanaatilise teatriehituse, millest sai Irdi elutöö, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kaarel Ird - sündinud 1903, surnud 1986. Enne Teist maailmasõda töötas ta maalrina. Aastatel 1944-1948 ning 1956-1985 juhtis Vanemuise teatrit. NSVL rahvakunstnik, sotsialistliku töö kangelane ning poliitilistelt vaadetelt kommunist.

"Mees mitme näoga ja kindlasti vastuoluline, ühtepidi õrn, südamlik, hoolitsev ning haavatav. Suur põdeja. Teistpidi räme, käreda ütlemisega otseütleja," rääkis Irdi osatäitja Nero Urke.

Maalrina alustanud Irdi tähelend saabus koos nõukogude võimuga. Lavastus, mis on mittesoovitatav huumorimeeleta ekskommunistidele, ei jäta sellele rõhku asetamata.

Teksti aluseks on olnud Irdi elulugu, tema kirjavahetus ja artiklid.

"Ird, K." on teine osa Tartu Uues Teatris valmivast Tartu 20. sajandi teatriloo-ainelisest triloogiast. Selle esimene osa "Endspiel", mis rääkis Vaino Vahingust, etendus Pärmivabrikus 2008. aastal. Ees ootab Evald Hermakülal ja Jaan Toomingal põhinev lavastus.

Vaata klippi siit: Ird, K. Kultuuriuudistes
Jaga

Vaata lisaks

Registreeri