Kultuuriportaal / Galerii: Selgusid Eesti teatri aastaauhindade laureaadid

ERRi Kultuuriportaal, 27.03.2018

Galeriid vaata siit

27. märtsil jagati NUKU teatris Eesti teatri aastaauhindu 2017. aasta lavastuste eest. Piduliku auhinnagala kandis täies pikkuses üle ka ETV.

Teatriauhindade laureaadid on:

TEATRIKUNSTI ERIAUHIND

Tartu Uus Teater ja Von Krahli Teater

Tulemuslik koostööprojekt "BB ilmub öösel"

NAISPEAOSATÄITJA AUHIND

Marian Heinat
Bess lavastuses "Laineid murdes" ja Kristi lavastuses "Beatrice" (mõlemad Teater Vanemuine)

MEESPEAOSATÄITJA AUHIND

Martin Veinmann
Johan lavastuses "Saraband" (Eesti Draamateater)

LAVASTAJAAUHIND

Ivar Põllu ja Mart Koldits
"BB ilmub öösel" (Tartu Uus Teater ja Von Krahli Teater, teatrisarjas "Sajandi lugu")

ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHIND

Renate Keerd
"Vaimukuskuss" (Von Krahli Teater) ja "TAHE" (Tartu Uus Teater) – ühiskondlike nähtuste ja protsesside tundlik ja vaimukas kajastamine isikupärases kunstnikukeeles

HALDUS- JA ADMINISTRATIIVTÖÖTAJA AUHIND

Annika Üprus
Kanuti Gildi SAALi projektijuht. Professionaalne, pühendunud ja maailmatasemel töö etenduskunstide produtsendina, rahvusvahelise SAAL Biennaali kureerimisel

LAVASTUST ETTEVALMISTAVA TÖÖTAJA AUHIND

Eve Komissarov
Ugala teatri kunstnik-dekoraator, kelle juhendamisel on teater olnud juba aastaid tulevaste visuaaltehnoloogide praktikabaas. Ta on arendanud lavatagust professionaalsust, olnud usaldusisik ja nõuandja paljudele teatritöötajatele, sealhulgas just noortele. Või nagu ta ise on öelnud: "Visuaaltehnoloogia tudengite ja vilistlaste kõnedele ei jäta ma kunagi vastamata, olenemata kellaajast ja päevast."

ETENDUST TEENINDAVA TÖÖTAJA AUHIND

Janno Jaanus
Eesti Draamateatri lavaMeister – just Meister suure tähega. Autoriteetne, rahulik ja usaldusväärne, oskustega, mida saab meistritasemeni õppida ainult pika õpipoisi- ja sellitöö kaudu praktilises teatritöös. Lavatehnik, kes mõistab väga hästi teatrikunsti ja inimesi. Suurepärane meeskonnamängija nii oma lavameeste tiimi juhtides kui ka teatriperes kokkukuuluvustunnet luues

ANTS LAUTERI NIMELINE NÄITLEJAAUHIND

Priit Loog

Osatäitmised: Tõnu Truuvel – "Kangelane" (2007), Joonas – "Ballettmeister" (2009), mister Darcy – "Uhkus ja eelarvamus" (2012), Johannes Semper – "Vares" (2014), nimiosa – "Woyzeck" (2014), Grigori Aleksandrovitš Petšorin – "Meie aja kangelane" (2014), mister Darling – "Peeter Paan ja Valge Lind Wendy" (2015), Stanley Kowalski – "Tramm nimega Iha" (2015), Kurt – "Surmatants" (2017, kõik Endla Teater)

ANTS LAUTERI NIMELINE LAVASTAJAAUHIND

Helen Rekkor

Lavastused: "Üle vee" (2014, Vaba Lava), "Laineid lausudes" (2015, Misanzen), "Poolusele" (2015, Lennusadam), "Süüria rahvalood" (2016, Vaba Lava ja Misanzen), "See kõik on tema" (2017, Rakvere Teater), "Mister Green" (2017, VAT Teater ja Itaalia teater Elsinor), "Õhtu on salameri. Edgar Valteri rahutu rahu" (2017, Misanzen), "Öökuninganna" (2017, Karlova Teater)

KRISTALLKINGAKESE AUHIND

Sander Rebane

Nimiosa lavastuses "Werther", Peeter Paan lavastuses "Peeter Paan ja Valge Lind Wendy", eri rollid lavastustes "Pao-Pao. Kuldse Trio lood" ja "Öös on asju", Jüts lavastuses "Säärane mulk ehk Sada vakka tangusoola" (kõik Endla Teater). Monolavastus "Ei tao" (Kinoteater).

Reigo Tamm

Vokaalselt võimekad ja näitlejameisterlikud osatäitmised Adamina operetis "Linnukaupleja" (Rahvusooper Estonia), Nekrutina ooperis "Tulleminek" ja Vanaemana lavastuses "Guugelmuugelpunktkomm" (mõlemad Teater Vanemuine), mida vürtsitab suurepärane koomikuanne.

SALME REEGI NIMELINE AUHIND

Birgit Landberg ja Paul Piik
Lavastaja ja dramaturg lavastuses "Peks mõisatallis" (Must Kast). Tänapäevaselt särav ja intellektuaalne, värske ja provotseeriv vaade Eesti ajaloole ja eestlase enesekuvandile

TANTSUAUHIND

Rūta Ronja Pakalne ja Laura Kvelstein
"Connext" – paljutasandiline puhas teos, tundliku partnerlusega loodud peen ja minimalistlik liikumine. Tantsulavastus, milles luuakse kehaga imaginaarne ja sümboolne ruum

BALLETIAUHIND

Jevgeni Grib
Alan lavastuses "Tramm nimega Iha" ja Hilarion lavastuses "Giselle" (mõlemad Eesti Rahvusballett)

EESTI NÄITLEJATE LIIDU AURAHA

Ene Järvis

Annab välja Eesti Näitlejate Liidu juhatus

NAISKÕRVALOSATÄITJA AUHIND

Harriet Toompere
Thessala lavastuses "Praegu pole aeg armastamiseks" (R.A.A.A.M.) ja Marfa Jegorovna Babakina lavastuses "Ivanov" (Eesti Draamateater)

MEESKÕRVALOSATÄITJA AUHIND

Ago Anderson
Harald Kuremeri lavastuses "Kaarnakivi perenaine" (Endla Teater ja Kuressaare Linnateater, teatrisarjas "Sajandi lugu") ja Maie lavastuses "Säärane mulk ehk Sada vakka tangusoola" (Endla Teater).

REET NEIMARI NIMELINE KRIITIKAAUHIND

Jaak Allik
Klassikalise teatrikriitika põhiprintsiipide elushoidmine, oskus tõlgendada lavastustervikut ja selle kohta ajas kogemustest kantud panoraamvaates

PRIIT PÕLDROOSI NIMELINE AUHIND

Rait Avestik
Süvenemine, järjepidevus, kvalitatiivselt tõusvas joones teatrimonograafiate kirjutamine ja kirjastamine (kogumik "Eesti kooliteater. 30 aastat festivale"; "Eesti lasteteatrid", "Isiklik teater", "Juturaamat – VAT Teater 30", Sulev Luige, Urmas Kibuspuu, Einari Koppeli, Aarne Üksküla elulooraamatud)

KUNSTNIKUAUHIND

Rosita Raud
Kujundused lavastustele "Sonimine kahele" (Vene Teater), "Mees, kes ei teinud mitte midagi" (NUKU teater), "Guugelmuugelpunktkomm" (Teater Vanemuine) ja "Lumekuninganna" (Ugala Teater)

SÕNALAVASTUSTE MUUSIKALISE KUJUNDUSE JA ORIGINAALMUUSIKA AUHIND

Aleksandr Žedeljov
Originaalmuusika lavastusele "IDEM" (Vaba Lava ja Vene Teater)

Artjom Astrov ja Raul Keller
Originaalmuusika lavastusele "Forbidden Colors" (Von Krahli Teater)

GEORG OTSA NIMELINE AUHIND

Mati Turi

Vokaalsümfooniliste suurvormide (Bach, Händel, Buxtehude, Honegger, Mozart, Beethoven, Britten, Orff, Stravinski, R. Strauss, Kreek, Pärt, Tormis) ettekandja.

Wagneri, Mussorgski, Verdi, Tüüri, Händeli, Tubina, Britteni, Bergi ooperite peaosaline nii Rahvusooper Estonias, Teater Vanemuises kui ka välismaal.

Eesti heliloojate uudisteoste esmaettekandja, viljakas kammermuusika esitaja.

Hinnatud interpreet, kes on teinud koostööd maailma mainekate dirigentide ja orkestritega.

MUUSIKAAUHIND

Juuli Lill
Koomiliste Cherubino ja paruness Adelaide’i ning traagilise Maria võrdselt veenev kehastamine ooperis "Figaro pulm", operetis "Linnukaupleja" ja algupärandis "Pilvede värvid" (kõik Rahvusooper Estonia)

Märt-Matis Lill, Jan Kaus, Taago Tubin ja Taavi Kull
Erinevate teatrivormide meisterlik ühendamine ooperis "Tulleminek" (Teater Vanemuine) 

Teatriauhindade õhtu lavastaja oli teatri kunstiline juht Mirko Rajas, dramaturg lavakunstikooli peatne lõpetaja Priit Põldma. Lavastuse kunstnikutöö, sealhulgas ka etenduse maskid, lõi kunstnikuauhinna nominent, NUKU peakunstnik Rosita Raud.

NUKU võttis sel õhtul vastu üle 800 külalise, suure osa eesti teatrirahvast ja korraldusse on kaasatud kõik NUKU teatri töötajad.

Jaga

Vaata lisaks

Registreeri