Kristjan Roos: Kirjanik Sauter on tükis „Mikiveri tagi” laval taas näitlejana

Pühapäeval Vaba Lavas esietenduvas Tartu uue teatri lavastuses „Mikiveri tagi” astuvad lavale legendaarse teatrimehe Mikk Mikiveri õpilased Peeter Sauter ja Ülo Vihma teatrikooli 11. lennust.

„Mikiveri tagi” on Sauteri sõnul lavastaja ja autori Ivar Põllu fiktsioon ja audio-video kompositsioon, aga kirjanikust näitleja sõnul on ta kasutanud motiive, mis meeste ühistest prooviperioodi alguse lobisemistest pinnale jäid.

Peeter, millal enne praegust tükki viimati laval näitlejana olite?

Tõenäoliselt Von Krahlis etendunud meie kursuse tükis William Saroyani „The Time of Our Life” järgi. Ma ei mäleta, mis meil pealkirjaks oli. Paaris etenduses tegi kaasa ka Mikk Mikiver, kes on nüüdse projekti keskne figuur. Lavastas tookord Reeda Toots. Üks tuntud naiskirjanik, kes oli publiku hulgas, ütles tookord valjusti: “Õppige kõigepealt mängima ja siis hakake teatrit tegema.” Minu koha pealt võis see õige olla. Sest ega ma pole kunagi mängida osanud ega mängigi, mul on luul, et osa sees tuleb lihtsalt elada ja olla. Seda on varemgi välja naerdud.

Kuidas on nii kujunenud, et teist on rohkem ikkagi kirjanik saanud?

Ei tea, ilmselt ei ole ma taoline aktjor aktjorovitš, keda kõik tahaks kasutada ja tagalaval hellebardi hoida ma ka justkui ei viitsi. Vist on minus vähe vene verd. Segaverelised näitlejad on meil paremad.

Milline oli Mikiver isiksusena?

Raske öelda. Ma tean ainult mingit oma Mikiveri. Ma polnud suur semu. Kooli minnes ta mulle ei istunud. Kooli lõpus pidasin tast kõvasti, kuigi ega ikkagi ei tundud. Ta hoidis distantsi ja see vist oligi hea. Kui väga semudeks muututakse, kaob vahel tööatmosfäär. Respekt peab säilima, aga kontakt ka olema. Ega ma Mikiveri lavastustes pole küll õigupoolest kaasa teinud rohkem kui mõne korra statistina.

Miks on tüki pealkiri just „Mikiveri tagi”?

Mikiver jättis tagi ükskord Ülo Vihma poole maha ja hiljem kinkis Vihmale. Ülo on võtnud nüüd seda kui osa Mikiveri pärandusest ja mõelnud, mida tagiga edasi peaks tegema, sest selga see talle enam ei mahu ja ära visata ei taha. Sellest algas pihta kogu projekt, mis nüüd tuleb välja Ivar Põllu lavastuse ja minu tüki „Harjutused eluks ja surmaks” ettelugemisena pühapäeval kell 14.30 sealsamas Vabal Laval.

Jaga

Vaata lisaks

Registreeri