Keiu Virro/Postimees: Anne läks lõpuks Annelinna

Keiu Virro, Postimees, 22.03.2021

Üks möödunud aasta huvitavamaid lavastusi «Anne lahkub Annelinnast» viis seekord teatrisaali asemel korterisse. Ja andis sealt korterist 360-kraadise vaate.
Teatriauhindadele nomineeritud «Anne lahkub Annelinnast» on lavastus, mida vaataksin/kuulaksin küllap ka siis, kui nad otsustaksid sellest teha kuuldemängu. Või telefoniteatri. 4D-, 5D- või mitu-Dd-iganesversioonis. Sisu pakub piisavalt avastamise, edasi- ja kaasamõtlemise ruumi. Kas 360-kraadise kaameraga filmitud virtuaaletendus midagi olulist või uut annab, on iseasi. Ometi on see piisavalt huvitav versioon, et samast lavastusest teist korda kirjutada.
Lavastuses arutavad ja harutavad suhteid, peamiselt omavahelisi, Mees ja Naine. Dialoog on minevikutraumade kiuste põimitud vabastava huumori ja (enese)iroonilise vaatega soorollidele. Ühtlasi on see pandeemiast pidevalt ärevil meeltele piisavalt rahulik, mänguline ja ometi mitte kerge või kerglane. Tõhus koroona-aja pingeleevendus.

Õpime vaatama
Sedapuhku korteris, väidetavalt tõepoolest Annelinna omas, jäädvustatud ja Elisa Stage'il linastunud etendus on versioon Tartu Uue Teatri laval näidatust. Tekst, autoriks Ivar Põllu, on sama, samad on ka näitlejad Maarja Mitt-Pichen ja Märt Avandi. On aga mõned olulised tähenduslikud erinevused. Mõistagi ei saa ka konteksti tähtsust alahinnata. Ei pea ilmselt pikemalt selgitama, miks on kodus ekraani ees teatri vaatamine olemuslikult erinev teatrisse minekust.
Möödunud aasta on toonud erakordselt palju veebist vaadatavaid, kuulatavaid, kogetavaid lavastusi. Tegijad on õnneks üha enam õppinud lisama juhendeid, kuidas etendust vaadata. «Kõige interaktiivsema kogemuse saamiseks on soovituslik seda jälgida nutiseadmest ning võimalusel kasutada kõrvaklappe,» soovitati ka selle etenduse eel. Minimalistlik, aga abiks ikka.
Sellised soovitused on kõige lähem moodus õhkkonna loomisele. Kodus on segajaid rohkem. Võib-olla jooksevad amokki lapsed ja loomad, võib-olla ei keskendu teatrielamusele samasuguse entusiasmiga kaaslane või korterinaaber.
Võib-olla on kõik aga hoopis teistpidi. Ehk õnnestub luua endale just koht, kus olla üksi. Kus inimene kõrvalpingil ei ole liialdanud lemmikparfüümiga, härral selja taga ei helise telefon ja sõbrad eespingil ei aruta valjul sosinal, mis laval kohe-kohe juhtuma hakkab. Sellisesse «saali»
lubatakse huvi korral ka veiniklaasiga. Või nohu ja köhaga. Ja nii edasi.
Ent teatritegijate seisukohalt on olukord igal juhul ennustamatum. Jääb üle anda endast maksimum selles osas, mis ekraanilt vaatajale paistab. Mina kasutasin vaatamiseks kaht ekraani. Arvutit (kust end mööda korterit «liigutada»), mis oli omakorda ühendatud suurema ekraani külge. Piksliliseks kippus pilt ka väiksemal arvutiekraanil. Sinna läks lootus, et selline vorm annab eelise ilmete lähiplaani osas. Umbes 40. minuti peal sain aga aru, et tekst töötab minu jaoks üha enam kuuldemänguna - unustasin nimelt vahepeal hiireklõpsuga end tegelastele järele lohistada.

Meediumi vahetudes muutub nii mõndagi
Kõige olulisema tähendusnihke põhjustab aga ruum. Tüki «Anne lahkub Annelinnast» lavakujundus Tartu Uues Teatris ei panusta realistlikkusele, vaid annab impulsse, et vaataja saaks selle kujutlusvõime abil sisuga täita. See ei puuduta mitte ainult korteri sisustust, vaid seda, millega üleüldse tegemist võiks olla. On see ikka Annelinn, on see üldse korter? Lähim paralleel oleks ehk raamatu lugemine, kus igale tegelasele ja asukohale tuleb enamasti ise kuju juurde mõelda (ehkki illustratsioonid võivad abiks olla). Ent kui raamatust on saanud film, siis on see osa võrrandist vaataja jaoks juba ära tehtud. Sellisel moel mõjub ka realistlik korter. Nii saavad ka tegelased, kes selles ruumis liiguvad, reaalsusega maa külge tõmmatud.
Ja ometi toob lõpp sümbolistlikult tagasi teatrimaailma. Sest lavakardinad sulguvad. Olgu, korteri kardinad. Tartu Uue Teatri laval kardinaid ei olnud. Aga siiski.

«Anne lahkub Annelinnast»
360°-videoetendus Annelinna korterist

Laval (korteris) Maarja Mitt-Pichen, Märt Avandi, autor-lavastaja Ivar Põllu, kunstnik Kristiina Põllu, valguskunstnik Rene Liivamägi

Etendus 20.03.2021 Elisa Stage'i platvormil
Videoetendus «Anne lahkub Annelinnast».
Jaga

Vaata lisaks

Registreeri