Joel Väli rannalavastus backtothebeach

Täna tutvume lähemalt esimese Hungerburgi lavastuse ja selle tegijaga – BACKTOTHEBEACH ja Joel Väli. See on lavastus, mis toimub Narva-Jõesuu rannas, vabas õhus ja kõrvaklappidega, kaks korda päevas ning mida mahub korraga vaatama 300 inimest.

Joel on Hungerburgis küll lavastaja rollis, kuid eelkõige kasvab ta järjepanu (teatri)kunstnikuna. Kasvulavaks on VAT Teater ja Tallinna Linnateater. Just valmis viimases Ehrenbergiga "Kolemees", kevadel veel Ilvesega "Kiilaspäine lauljanna" ja Piusiga "Annapurna".

Küsisime Joeli käest mõned küsimused, et sukelduda juba varakult tema rannalavastuse lainele.

Milleks see lavastus, kui maailm hakkab lõppema ja ressursid samuti? Kellele seda tilulilu vaja on?
Olen seda meelt, et maailm ei lõppe. Aga tõsi, meil fenotüübina on oht lõppeda küll, õigepea. "backtothebeach" ongi ümaralt täkkesse sellest, et võtaks jalad kõhu alt välja, lepiks midagi kokku, teeks korrektuure ja astuks samme.

Kust ja kuna tuli algne idee ning kui palju see tänaseks hetkeks muutunud on?
Algne idee tuli fotokunstniku Martin Parri loomingust. Tema kümnendite jagu rannajäädvustusi on ilusaks üldistuseks heaolu ekspluateerimise teemale ja see mind kõnetas. Sinna lisandus sõpruskond ja siis Uue Teatri rahvas Hungerburgiga. Nii see kujunes, orgaaniliselt, ilma vastupanuta. Algidee on hakanud vormi võtma, tahke tekitama, sisulist filosoofiat sünnitama.

Miks see teema sind huvitab?
Ehk olen sala-sotsialist. Mõtlen ikka, et äkki saab teisiti. Äkki on teisi väärtusi veel.

Kui suur väljakutse on sellises keskkonnas lavastust teha? Kuidas plaanid kasutada selle keskkonna hüvesid?
Tõele au andes, vara öelda. Tean vaid, et liiv krudiseb, päikese eest peab end hoidma ja vett peab jooma. Ranna hüvesi kasutame nii palju, et horisont ja liiv on määravalt olulisel kohal.

Iseloomusta oma meeskonda.
Imetabaselt on meeskond võrdusmärgiga sõpruskond, siit-sealt kokkutulnud ja miski hoiab meid koos. Tugevad naised tõenäoliselt.

Millest tahad ise kindlasti Hungerburgis osa saada? Mida näha/külastada?
Tahan Hungeburgi sanatooriumi tervistavat meelerahu ja OUU kontsertlavastust kuulda.

Ja lõpetuseks – mis teeb ühest rannast hea ranna?
Mage vesi soolase vee kaldal.
 

BACKTOTHEBEACH

Puhata, mängida, supelda ja pruunistuda... See, kes kunagi on ehitanud liivalossi... Või ehk oli see tema, kes seisis pea alaspidi?

Luues kehad ja hetked, mis vormuvad ranna taustal vaatemänguks, paikame iroonia mahlas sotsiaalse pinge, paine ja pungi.

Joel Väli autorilavastus, kus laval on Grete Jürgenson, Henessi Schmidt, Doris Tislar (Eesti Noorsooteater), Karl Robert Saaremäe, Sander Rebane (Endla), Markus Truup, Kaarel Pogga (Vanemuine) ja Nils Mattias Steinberg (Endla). Lavastuse dramaturg on Andreas Kübar ning helikujundaja Markus Robam.

Fotol: Joel Väli. Foto autor: Kadi Väli
Jaga

Vaata lisaks

Registreeri