EPL: Märt Avandi kehastab suvelavastuses Jaak Joalat

Keiu Virro, Eesti Päevaleht, 5.10.2018

„Kremli ööbikud” räägib sellest, mis saab muusikatööstuse hammasrataste vahele jäänud artistist.

Järgmise aasta augustis esietenduva „Kremli ööbikute” lavastaja Robert Annus rääkis Eesti Päevalehele, et Jaak Joala ja Radari muusika kaudu räägitakse Nõukogude Liidu suurest muusikatööstusest.

„Eelkõige ongi see lugu muusikatööstusest ja selle hammasrataste vahele jäämisest. Muusikatööstus loob staari ja käitub vastavalt sellele, nagu parajasti vaja on,” ütles lavastaja. Kuna suurde masinavärki kuulus toona mitu Eesti artisti, võib lavastust pidada selle teema üldistuseks Joala muusika kaudu.

Pole persoonilugu

„Meie eesmärk ei ole niivõrd persoonilugu. Pigem uurime avaliku persooni vastuolulist positsiooni: kuidas klapivad kokku avalik ja privaatne ning mis jääb lõpuks alles inimesest seal vahel,” ütles Annus.

Märt Avandi nimetas Joala kehastamist enda jaoks suureks õnneks ja privileegiks. Ent laulmine ei jää sugugi ainult Joalat kehastava Avandi kanda.

„Meil on laval väga musikaalsed näitlejad, sest tahame, et nad kõik laulaksid Jaagu ja Radari repertuaari,” selgitas Annus. Joala Radari perioodi laule tõlgendab Robert Linna ansambel Lexsoul Dancemachine.

Lavastus tuuakse lavale Kreenholmi tehases, mida Annus nimetab selle jaoks kõige õigemaks paigaks. Tartu Uue Teatriga otsiti juba mõnd aega väljaspool oma maja põnevaid kohti, kus oleks võimalik lavastusi teha. „Kreenholmist kuuldus, et olemas on huvitavad ruumid ja võimsad sisehoovid. Sõitsime kohale ja leidsime end Kreenholmi manufaktuurist, mis on ühe küljega Vene piiri vastas ja teise küljega Eestis. Nii on see kõige otsesem link ida ja lääne vahel. Olime seal ja saime ühtäkki aru, et kogu see krempel asub Joala tänaval,” meenutas Annus hetke, mil kohavalik täiesti kindlaks sai.

„Kremli ööbikuid” võib pidada mõtteliseks järjeks 2011. aastal esietendunud lavastusele „Raudmees. Odysseuse eksirännakud”, mis rääkis Gunnar Grapsist. Sellegi lavastas Robert Annus ja dramaturg oli Ivar Põllu.

Põllul on Eesti kuulsuste elulugude lavale toomisega juba korralik kogemus. Kaarel Ird, Eino Baskin, Vaino Vahing, Kuldne Trio, kui nimetada vaid mõned. Jaak Joala muusikat Radari varasest repertuaarist on ta varemgi lavastustes kasutanud.

...

„Kremli ööbikud”

ETENDUS

Lavastaja Robert Annus (Eesti Draamateater), dramaturg Ivar Põllu, kunstnik Ott Kangur (Ugala), kostüümikunstnik Kristiina Põllu, valguskunstnik Rene Liivamägi (Ugala)

Jaak Joala osas Märt Avandi

Teistes osades Saara Kadak (Rakvere teater), Maria Annus (Vanemuine), Katrin Pärn, Juss Haasma, Tambet Seling (Endla), Janek Joost, Priit Strandberg (Vanemuine)

Esietendus augustis 2018 Narvas Kreenholmi manufaktuuri hoovil


Jaga

Vaata lisaks

Registreeri