Eksrajaka Priit Pärna teatrisoovitus: «HAIGE MÄGER»

25.07.2022

Eksrajakas ja animafilmirežissöör Priit Pärn saatis meile oma teatrimuljed Ringo Ramuli lavastusest HAIGE MÄGER, mis on saanud inspiratsiooni legendaarsest Tartu Ülikooli bioloogia- ja geograafiatudengite ansamblist Rajacas.

Rajacas oli 1960ndatel alustanud tudengite punt, mis lõi absurdimaigulist sõna- ja helikunsti ning mis tõi esimesena Eestis lavale musta huumori. Paljud Rajaca liikmed on praegu nimekad kultuuritegelased ja teadlased. Rajaca koosseisu kuulusid erinevatel aegadel näiteks Priit Pärn, Ain Kallis, Nikolai Laanetu, Rein Tenson, Aarne Vaik, Mihkel Zilmer, Ilmar Kotta, Mati Laane, Jüri Kask, Toivo Tasa, Andres Pulges, Vambola Leping, Mihkel Zilmer (jr). «Rajaca etendustest on tänu Jüri Tensonile olemas päris esinduslik fotomaterjal, kuid minu teada ei mingit heli või liikumise salvestust. Täpsustan, et Rajacast rääkides pean silmas selle mittelaulvat osa. Seega on Rajaca puhul tegemist pelgalt mälestustega ning erinevate inimeste mälestused samadest sündmustest on väga erinevad. See kehtib ka asjaosaliste kohta. On olemas legendid, millede tõelevastavust ei ole võimalik takkajärele kontrollida. Iseenesest on see hea, sest sellised asjad nagu Rajacas olid head – üllatavad, šokeerivad ja ohtlikud – tänu ajastu kontekstile. Võib-olla paneks nende salvestiste vaatamine praegu lihtsalt õlgu kehitama.

Haiged Mägrad olid suure väljakutse ees – teha etendus millestki, millest olemas vaid vastakad kuuldused. Minu arvates said nad sellega suurepäraselt hakkama.

Ehk oli õige otsus mitte kasutada Rajaca originaali laule. Sellega said nad vabad käed teha, mida ise tahavad. Ja seda nad tegid. Kui Rajacas on muutunud ajas müstifikatsiooniks, siis Haiged Mägrad lõid oma etendusega iseendast analoogse müstifikatsiooni. Saab selgeks, et nad teevad midagi väga olulist ja vinget, aga mida, see jääbki saladuseks.

Siin ei ole koht põhjalikuks analüüsiks ning ei ole see ka minu rida. Võtan asja kokku nii: mulle väga meeldis, sain tõelise elamuse. Mõtlesin peale etendust, miks see mind nii tõsiselt puudutas? Miks ma tahan selle vaatamist soovitada kõigile, kes midagi Rajacast on kuulnud? Ja mitte ainult neile. Mingil hetkel jõudis pärale, milles on asi. Kui meie, Rajacad, oleksime omal ajal teadnud, millised on Haiged Mägrad, oleksime me püüdnud olla need Mägrad. Aga me ei teadnud.»

Minge vaatama!

Priit Pärn, eksrajakas2 fotot Rajacast. Fotograaf Jüri Tenson.
 Esimene pilt ilmselt 1970, vasakult Priit Pärn, Nikolai Laanetu, Aarne Vaik, Väino Uibo.
''Kirves seljas'' ilmselt 1969, vasakult Aarne Vaik, Nikolai Laanetu, Rein Tenson.

Jaga

Vaata lisaks

Registreeri