Eesti Päevaleht: Sassi rännakud Saueaugu teatritalus

Eneli Jaama, EPL, 3.08.2017

5. augustil korraldab Saueaugu teatritalu näitleja Aleksander Eelmaa auks sümpoosioni „Sass, kes kõnnib omapead”.

Nüüd, kus Saueaugule jõuab Tartu Uues Teatris etendunud Eesti kultuuriloost pajatav humoorikas monolavastus „Sümfoonia ühele. Allegro con moto”, kus peaosa mängib Aleksander Eelmaa, on talu peremehe Margus Kasterpalu sõnul loogiline tähistada samal ajal ka näitleja 70 aasta juubelit. „Kui selline mees on nii tagasihoidlik, et ei taha isegi nii olulisele tärminile tähelepanu pöörata, siis tuleb asjale läheneda loomingulisemalt, omal moel.”

Kasterpalu sõnul sündis idee ühildada monoetendus ja natuke isiklikumas toonis ettekanded Sassiga koos töötavatel kolleegidel juba eelmisel suvel, kui Saueaugul etendus Tõnu Õnnepalu „Ingeland”, mille Eelmaa lavastas. „Sass ütles toona, et kui ta üldse on nõus oma juubelit tähistama, siis ainult Saueaugul. Suur tähistamine Draamateatri saalis ei ole kindlasti see, mida ta igatseks.”


Lugu näitleja olemusest

Kasterpalu tutvus Eelmaaga 2001. aastal, kui Saueaugul mängiti esimest vabaõhulavastust „Kumalase mesi”. „Sellest ajast peale on Eelmaa osalenud peaaegu kõikides Saueaugul etendunud suvelavastustes kas mängides või lavastades. Ta on lavastanud kaks ja kaasa teinud neljas lavastuses. Mulle on temaga koostöö olnud alati väga kerge ja lihtne. Ilmselt ka seepärast, et meil mõlemal puudub n-ö klassikaline lavakunstiharidus ja keeruline teatrileksika, mis ehk raskendaks teineteise mõistmist,” sõnas Kasterpalu. Tema sõnul kõneleb Eelmaale pühendatud juubelisümpoosion „Sass, kes kõnnib omapead” paljuski näitleja olemusest. „Ta kõnnibki justkui omapead, sest tal on selged põhimõtted ja visioon, mis on oluline laval ning kuidas luua lavaline tõde ja kohalolu.”

Laupäeval kell 13 astuvad Saueaugul toimuval juubelisümpoosionil ettekannete ja vestlustega üles Pille-Riin Purje, Mart Kivastik, Tõnu Õnnepalu, Madis Kolk ja paljud teised, kellel on olnud au Sassiga koostööd teha. Ettekannetele järgneb kell 19 Tartu Uue Teatri monolavastus „Sümfoonia ühele. Allegro con moto”, kus peaosa mängib Eelmaa, ning vabas õhustikus oleng Aleksander Suumani luule ja kitarrimuusika saatel.


Jaga

Vaata lisaks

Registreeri