AK: Tartu Uue Teatri lavastus räägib Eestist lahkujatest

ERR, 29.11.2013, Taavi Eilat

Tartu Uues Teatris esietendub täna Ivar Põllu lavastuses Mart Aasa näidend "Äralennuväli", mis räägib suurest osast eestlastest, kes ühel või teisel põhjusel lähevad Eestist minema.

Kuigi täna avaldatud statistikaameti kogumik räägib Eesti piirkondlikust arengust ja paljuski ka inimeste pendelrändest riigis sees, on meie seas väga suur hulk neid, kes on teistmoodi ära minemas. "Äralennuväli" juhatab publiku kokku just nendega, kes lahkuvad Eestist, ja seda mitte ainult geograafiliselt, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Väga palju inimesed, kes ei lähe mitte kuhugi, jäävad sisepagulusse, lõigatakse ära riigist või rahvusest. Või tunnevad, et nad on üleliigsed. Tunnevad, et neid ei ole kellelegi vaja. Tunnevad, et nad elavad justkui Eestis, aga tegelikult on nad kuskil ära. Neid inimesi ei ole ole olemas ja samamoodi nad on kadunud riigile, ühiskonnale, rahvusele," rääkis lavastaja Ivar Põllu.

Inimesed, kes elavad välismaal on abstraktse eestluse jaoks sageli enam olemas kui Eestis elavad inimesed. Lavastus püstitab küsimusi nii eesti keele, rahvuse kui ka geeni kadumise kohta.

"Või Eesti geen tõepoolest - et on hoopis teist värvi rahvas või rahvus, kes räägivad eesti keelt ja kannavad uut Eesti kultuuri, aga ei kanna enam Eesti geeni. Mida me siis tegelikult kaitseme või mida me taga nutame või mida me kardame?" küsis Ivar Põllu.

Laval on näitlejad Kristel Leesmend, Katrin Pärn, Ardo Ran Varres, Helgur Rosenthal ja Evald Aavik.

 
Jaga

Vaata lisaks

Registreeri