Tartu Postimees: Teatriõhtu publik jaotub kolme tuppa vaatama kolme lugu

Aime Jõgi, Postimees, 21.01.2021

Tartu Uues Teatris saab lavaküpseks lugu tavalistest inimestest, kes töötavad, pidutsevad ja surevad. Siis aga juhtub midagi suurt. Kuidas aru saada, mis päriselt juhtus?
Tartu Uude Teatrisse minek nüüd jaanuaris ja veebruaris algab ilmselt ettearvamatumalt kui kunagi varem, sest homme esietenduva loo publik satub vaatama kolme tegevust kolmes eri ruumis. Segadust suurendab seegi, et etendusel on pikk ja mitte midagi olulist reetev pealkiri «Video: Täielik šokk! Sündmuskohal kaos, tuvid minestuses».
Selle teatriskäigu võiks kindlasti ette võtta koos sõpradega ning paluda oma seltskond jaotada kolme ruumi. Nii ootab pärast etendust ees põnev omavaheline keskustelu selle üle, mida keegi vaatajana koges ja mis lugu see ikkagi oli.
Eesmärgiks võib seada ka selle, et vaadata etendust kolm korda järjest, nii näeb ära kõik lood.

Inforuumide mõistatus
Uues Teatris lavastajadebüüti tegev Elise Metsanurk lubab, et ükskõik kuhu seda etendust nende majas vaatama sattuda, saab vaataja igast paigast siiski tervikliku loo ning iga paik muutub talle armsaks ja kaasaelamist väärivaks.
Loo pealkiri viitab šokile, kaosele ja ärevusele. Ärevusega on aga nii, et kui juhtub midagi suurt, siis tohutus infokülluses on vahel võimatu aru saada, mis tegelikult juhtus või mis on õige versioon toimunust ning kuidas peaks edasi käituma. Võib isegi öelda, et lavastus tegelebki probleemiga, mida teha, kui selgub, et lähedaste inimeste inforuumid erinevad üksteisest sedavõrd, et aina muutuvas maailmas ei saa enam keegi kõigest terviklikku pilti. Ja tekib küsimus, kes siis valetab.

Kes juhib keda
Elise Metsanurga sõnul on lavastuse idee seotud meediaruumist tingitud kapseldumisega: iga inimene elab otsekui omaette mullis, mille ta on endale loonud koos selles mullis viibimisest tulenevate probleemidega.
«Kuigi digimaailma puhul võib tunduda, et see maailm allub meile, võib hoopis vastupidi olla. Hoopis meie allume talle,» selgitas Elise Metsanurk veel. «Kui seda niimoodi mõelda, on see üsna hirmus mõttekäik. Ja mulle tundub, et just sellest peaksime rääkima.»
Põnev on seegi, et loo tekst sündis improvisatsioonide käigus. Elise Metsanurga peas oli vaid lavastuse struktuur ja ülesanded näitlejatele ning tekstiraamatu kirjutas ta nende mängu jälgides ja kuulates kokku.
Trupis on näitlejad Maarja Mitt-Pichen ning sügisel teatri põhijõududega liitunud lavakunstikooli 29. lennu lõpetanud Ekke Hekles, Martin Kork ja Andreas Aadel ning neil jätkub rolle igasse tuppa ja loosse. Ka lavastaja Elise Metsanurk on samast, 29. lennust.
Lõpuks võiks korraks mõelda sellelegi, et ka publiku seas istuvad inimesed, igaüks omas mullis, oma tausta ja meedia tarbimise harjumustega. See toob lavastusse veel neljandagi plaani. Elise Metsanurk soovitab, et ükskõik millist lugu keegi näeb, püüdku säilitada huumorimeel ja oskus naerda.

"Iga inimene elab omaette mullis, mille ta on endale loonud koos selles mullis viibimisest tulenevate probleemidega, selgitas lavastaja Elise Metsanurk."

ESIETENDUS
• 22. jaanuaril kell 19 Tartu Uues Teatris. • «Video: Täielik šokk! Sündmuskohal kaos, tuvid minestuses».

• Lavastaja Elise Metsanurk. • Näitlejad Maarja Mitt-Pichen, Ekke Hekles, Martin Kork ja Andreas Aadel.

• Kunstnik Annika Lindemann. • Videokunstnik Fredi Karu. • Valguskunstnik Chris Kirsimäe. • Lavastuse plakati autor on digikunstnik Estookin.

• Etendused toimuvad vaid Tartus ning ainult üheksal korral jaanuaris ja veebruaris.
Üks lugu leiab aset teatri kohviku fuajees. Rollis näitleja Andreas Aadel. Pildistatud proovis. 4 x sille annuk
Teine lugu rullub lahti teise korruse väikses saalis, rollides Martin Kork ja Maarja Mitt-Pichen. Kolmas lugu areneb suures saalis, pildil Ekke Hekles. Lavastajadebüüdi teeb Elise Metsanurk.
Jaga

Vaata lisaks

Registreeri