Klassikaraadio/Delta: Cervantoorium

Klassikaraadio/Delta, 14.03.2022
ERRi Kultuuriportaal, 14.03.2022

Tartu Uues Teatris tuleb 18. märtsil lavale EMTA lavakunstikooli 30. lennu lavastajatudengi Erik Richard Salumäe diplomilavastus "Cervantoorium". Klassikaraadio "Delta" saates käisid lavastusest rääkimas lavastaja ja üks osatäitja Grete Jürgenson. Salumäe sõnul ei ole kindlasti tegemist ajastutükiga ning ajaloolisi kostüüme etenduses ei kanta.

Lavastuse "Cervantoorium" pealkiri viitab hispaania kirjanikule Miguel de Cervantesele.

"Selle idee kujunemisel on olnud päris mitu etappi," sõnas lavastaja Erik Richard Salumäe ja tõdes, et idee võtta Cervantese looming lavastuse autoriks tuli tal mõttesse kirjanduse tunnis. Nii puutusid tudengid koolis kokku Cervantese teosega "Koerte kõnelus" ning Salumäel tekkis idee teost lavastama hakata.

Koos dramaturgiga arenes Salumäe mõte edasi ning lõpuks võtsid nad ette kõik Cervantese novellid. Nende hulka kuulus ka kirjaniku tuntud teos "Don Quijote". "Vaatasime sealseid tegelasi, sealseid situatsioone," mainis lavastaja.

"Otsustasime ise selle materjali kokku kirjutada ja tegime näitlejatega improvisatsioone," rääkis Salumäe ja lisas, et nende põhjal koostati kogu lavastuse tervik. "See on peaaegu täiesti terviklikult proovide käigus loodud."

Kuigi lavastuses on kokku 17 tegelast, mängivad neid ainult Maarja Johanna Mägi ja Grete Jürgenson. Jürgensoni sõnul on Salumäe lavastus olnud äärmiselt põnev väljakutse. "Näitlejana on see äärmiselt põnev lavastus, kus mängida," tõdes ta ja lisas, et lavastuse teebki eriliseks tõsiasi, et kaks näitlejat peavad mängima mitmeid tegelaskujusid.

"Me vahetame neid tegelasi stseeni sees poole repliigi pealt," ütles Jürgenson ja lisas, et näitlejana peab ta olema väga teadlik kõigest, mis laval toimub. Tegelastest kehastavad näitlejad nii Don Quijotet, nõidasid, varaste vennaskonda, kõnelevat koera ja mitmeid teisi.

"Ta kindlasti ei ole ajastutükk ja me ei ole ajaloolistes kostüümides," täpsustas Salumäe ja lisas, et ka lavakujundus ei püüa imiteerida Cervantese aega. Pigem leiab lavastaja, et tegemist on ajatu ruumiga, kus lugu aset leiab.

"Tahaks, et see kõnetaks võimalikult paljusid inimesi," tõdes Salumäe ja lisas, et tükk sobib vaatamiseks pea kõikidele vanusegruppidele.

--

Delta: EMTA lavakunstikooli ja Tartu Uue Teatri koostöös esietendub "Cervantoorium".

Tartu Uues Teatris on 18. märtsil lavakunstikooli diplomilavastus "Cervantoorium".
See on EMTA lavakunstikooli 30. lennu lavastajatudengi Erik Richard Salumäe diplomilavastus.
"Cervantooriumi" lavastaja Erik Richard Salumäe ja üks kahest osatäitjast Rakvere teatri näitleja Grete Jürgenson on stuudios külas.

Kuula siit 
Jaga

Vaata lisaks

Registreeri