Tartu Postimees. Lavakunstikooli lõpetajatest tuleb tänavu kolm Tartusse

Raimu Hanson, Tartu Postimees, 15.05.2024

Vanemuises valmib suvelavastus «Kuninga käsk», mille proovides osaleb kaks uut noort vanemuislast. Need on Eesti muusika- ja teatriakadeemia lavakunstikooli näitleja õppesuuna tänavused lõpetajad Kristin Prits ja Rasmus Vendel. Samast lennust on veel üks Tartusse tulija - Juhan Soon, keda saab vaadata Uue Teatri lavastustes.

Kristin Prits on tugevasti Tartuga seotud. Ta õppis kõigepealt Põltsamaa ühisgümnaasiumis ja pärast üheksandat klassi jätkas õpinguid Viljandi gümnaasiumis. Seejärel omandas ta aastakese Tartu ülikoolis teatriteadust, mispeale tegi algust näitlejaks õppimisega.

Vanemuisesse
«Põltsamaa on Tartule ju nii lähedal,» ütles ta. «Ma olen siin käinud palju teatris ja mu vennad on õppinud Tartus.»
Neiu on isegi juba Vanemuises töötanud. Kui ta õppis teatriteadust, tegi ta teatris noortetööd ja osales Kollase Kassi ettevõtmistes. «Mul on palju sõpru ja tuttavaid Tartus, see on nagu teine kodulinn,» lisas ta.
Publiku ees laval on teda seni näha olnud kooliteatris ja lavakooli diplomilavastustes, on valminud üks tema osalusel tudengifilm. Vanemuise suvelavastuses «Kuninga käsk» (autor Mart Kivastik, lavastaja Tiit Palu), mille esimene lugemisproov oli 30. aprillil, on tal mitu rolli, põhiline neist on Must Kuninganna.

«Kuninga käsu» peategelaseks on nn heal Rootsi ajal elanud Käsu Hans, kes saab Rootsi kuningalt ülesande, mille täitmiseks ei piisa ühest eluajast. Ta peab rändama sajandite ja pealinnade vahel ning väsimatult kuulutama oma käsku. Mängupaik on Tartu toomkiriku varemed, esietendus on 28. juunil.
Rasmus Vendel mängib samas suvelavastuses samuti mitut karakterit. Kaks suuremat osa neist on Vene saadik ja Rootsi kuningas Karl XII.
Noormees on alates lavakunstikoolis õppima asumisest järjepidevalt mandrimehe rollis, sest ta on pärit Saaremaa keskelt Aste asulast. Enne diplomilavastusi on ta olnud publiku ees ka gümnaasiumiajal kooliteatri lavastustes, aga tal oli ühtlasi imeline võimalus teha kaasa Kuressaare teatris nüüdseks lahkunud Raivo Trassi lavastuses «Tasa, vaikselt sõudvad pilved ...» (autor Urmas Lennuk).

Tartu Uude Teatrisse
Seni ei ole ta olnud Tartuga tihedamalt seotud. «See on ka üks nendest põhjustest, miks ma otsustasin tulla - et hüpata tundmatus kohas vette, avastada midagi uut,» ütles ta.
Saarlasi tuntakse ö-st, Rasmus Vendelil on aga keelel puhas õ. «Jah, mina ütlen õ, sest et lavakunstikoolis õppides saab küllaltki keeletundlikuks,» rääkis ta.
Ühtlasi tunnistas Vendel, et õpingute alguses rääkis ta murret ning nentis sedagi, et murre kaob vaikselt koos tema põlvkonnaga. «Sellest on kahju,» lisas noormees.
Saarlane on ka Juhan Soon (täpsemalt kuressaarlane, pildil). Ta osales gümnasistina samuti Raivo Trassi lavastuses «Tasa, vaikselt sõudvad pilved ...».
Soon asub tööle Uues Teatris, kuid tema osatäitmist vaadata soovijail tuleb sõita esmalt Narva-Jõesuusse Mereranna puhkekodusse, kus augustis toimub loomesündmus «Hungerburg 2024» ehk «viiepäevane eskapistlik kunstiretriit», mis on «täidetud esietenduste, esilinastuste, näituste ja kontsertidega».
Uue Teatri tegevjuht Maarja Mänd ütles, et Juhan Soon osaleb «Hungerburgi 2024» lavastuses «Club Paradise» (autor-lavastaja Andreas Aadel) ja Kristin Prits lavastuses «1:1» (grupitöö, lavastaja Ivar Põllu). Proovid algavad juulis.
Nii Kristin ja Rasmus kui ka Juhan on osalised Renate Keerdi lavastuses «Päva lõpuks, kiigu», mis on üks nende diplomilavastusi. Uus Teater viib selle viimased etendused täna ning 18. ja 19. mail Kanuti Gildi saali tallinlastele vaadata.


Lavakunstikooli lõpuaktus toimub 21. juunil. Enne seda on aga õppeplaani pandud lavakõne arvestus ja lõputöö kirjutamine.

Jaga

Vaata lisaks

Registreeri