Eesti Päevaleht. Margus Mikomägi soovitab: milliseid suvelavastusi tasub tänavu vaadata?

Margus Mikomägi, Eesti Päevaleht, 23.05.2024

Eesti Teatri Agentuuri andmebaas ütleb, et saabuval suvel on me teatriilmas tulekul 48 esietendust: juunis 22, juulis 16 ja augustis senistel andmetel 10. Tegelikult tuleb uuslavastusi ilmselt rohkemgi. Mida siis ikkagi vaadata tasub? Pakun oma esialgse, kahtlemata subjektiivse valiku.

/.../ 

„Hungerburg 2024“

Intrigeeriv igast kandist vaadates. Ivar Põllu eksperiment. Ja koht Narva-Jõesuus, mida esimest korda Hungerburgiks nimetati 28. augustil 1684.

Tartu Uue Teatri koduleheküljel on kirjas keeruline formuleering, et tegemist on eskapistliku viiepäevase kunstiretriidiga. Panen arusaamise kergendamiseks siia definitsioonid Vikipeediast: „Eskapism on reaalsusest eemaldumise, argielust kuhugi kaugele eemale (näiteks kujutlusse) põgenemise soov.“ „Retriit (inglise keeles retreat, ’taandumine’, ’tagasitõmbumine’, ’süvenemine’) on intensiivne vaimne praktika, meeleharjutustega tegelemise aeg paljudes traditsioonides. Retriit võib olla nii üksildus kui ka kogukondlik kogemus. Mõned retriidid toimuvad vaikides, teised võivad sisaldada ka vestlusi, loenguid, arutelusid vm sõltuvalt korraldusest ja/või osaleja(te) mõistmisest ja tavadest. Retriit toimub enamasti eraldatuses, retriidikeskuses, kloostris vm. Retriit annab aega mõtisklusteks, palveks või meditatsiooniks.“

Ning siis on tegijatelt ja selle väljamõtlejatelt ka lihtsam tõlgendus, tegu on kobarlavastusega: „Valikus on lavastused, filmid, näitused, kontserdid, privaatsed sessioonid ja avalikud installatsioonid. Kõik on loodud sellesse toimumispaika, viieks päevaks. Kõik on iseseisvad teosed, kuid koos, ühes kohas ja ajas võimendavad üksteist. Tuleb kohale tulla ja olla. Teha oma programm ja usaldada voogu.

Ühed sündmused on suurearvulised, teised privaatsed. Enamasti kindlal kellaajal, mitu korda päevas. See kõik on plaani osa. Kindlasti tekib küllastuse moment, tahaks lihtsalt olla. Selleks on loodud kureeritud vaheala. On kinnine vaheala ja avatud linnaala, kuhu pääseb ligi ka piletita. On paar erinevas stiilis baari ja kontserdipaika, kus igal õhtul esinevad erinevad kollektiivid. Nagu ikka sanatooriumis. Oli.“

Lavastajad: Joel Väli, Andreas Aadel, Renate Keerd, Ivar Põllu, Rene Liivamägi, Janek Murd, Maarja Mänd, Jaanus Kaasik, Kirill Havanski, Maria Reinup, Madis Ligema.
Dramaturgid: Andreas Kübar, Ivar Põllu, Roos Lisette Parmas, Sylvia Köster.

See kõik on paganama põnev. Eksperimentaalne, otsinguline... Täpse plaaniga saab tutvuda Tartu Uue Teatri koduleheküljel.

Esietendub 14. augustil Mereranna puhkekodus Narva-Jõesuus. Ja jätkub 15., 16., 17., 18. augustil Eesti ilusaimas kuurordis.
Jaga

Vaata lisaks

Registreeri