Tartu Uus Teater Lai 37 / uusteater.ee

IRD, K.

Kaarel Ird (1909 – 1986) on Eesti teatriajaloo vastuoluliseim mees. Pätt ja kommunist, lavastaja ja teatriehitaja, kelleta poleks Tartu linn ja Vanemuise teater sellised, nagu me neid tunneme.

Ird, K. on mees, kes töötas aastaid maalrina, osales mitmes teatris, mis kinni pandi, kirjutas vabadussõja-ainelise näidendi, osales küüditamises, põletas hävituspataljonide koosseisus maju ja sildu, osales Tartu sõjajärgses ümberjagamises ja Vanemuise teatri ülesehitamises, oli surmani tulihingeline kommunist ning mõnegi arvates õige eesti mees, läks eluloojakul kõigiga tülli ja suri vaimses üksinduses hullumajas.

Lavastus on tragöödia mehest, kes ei kahtle ega kõhkle kunagi ning kelle suurim mure on see, et ta ei jõua kõike ise ära teha. Lavastus on täiesti mittenostalgiline sissevaade kommunistlikku lähiminevikku. Huumorimeeleta ekskommunistidele mittesoovitatav!

Mängivad
NERO URKE
KATRIN PÄRN
MAARJA JAKOBSON või MAARJA MITT
EVALD AAVIK
ROBERT ANNUS või JANEK JOOST
JUSS HAASMA või JANEK JOOST

Autor-lavastaja IVAR PÕLLU
Kunstnik KRISTIINA PÕLLU
Valguskunstnik TAAVI TOOM

Etendus on 2 vaatuses ja kestab 3 tundi
Esietendus 18.03.2010

Teatriliidu aastapreemiad 2010 laureaadid:

parim meespeaosatäitja – Nero Urke lavastusest “Ird, K.”
parim algupärand – Ivar Põllu “Ird, K.”
nomineeritud olid ka Katrin Pärn (parim naispeaosatäitja lavastusest “Ird, K.” ning Ivar Põllu (parim lavastaja, “Ird, K.”)

Preemiad Balti Teatrisügise festivalilt 2011:
Autor ja lavastaja Ivar Põllu sai auhinnatud lavastuse kontseptsiooni ja muusikalise kujunduse eest. Nimiosalist kehastav Nero Urke pälvis parima meesnäitleja preemia.

Ivar Põllu triloogia “Armastus, teater, hullus ja surm”:
1. Endspiel
2. Ird, K.
3. Vanemuise biitlid

Kirjutised lavastuse “Ird, K.” kohta

Kommenteerimine on suletud.